Seyahatlerinizi planlarken hangi sitelere göz atıyorsunuz? Otellerinizi seçerken sizin için de tavsiye önemli mi? Tripadvisor gezginlerin yorumlarını bir araya getirerek bunu yıllardır yapıyor. Oteller, restoranlar için de buradan iyi bir yorum ya da ödül almak övünerek gösterdikleri bir madalya gibi.

2016 için top 25 görülmesi gereken yer listesini açıkladılar, aralarından hangilerini gördünüz? Hangilerine çocuklarınızla gitmek isterdiniz? Göz atmak ister misiniz?

1-Machu Picchu, Cusco, Peru

And Dağları’na 2.360metre yüksekliğe tırmanmak seyahat planınızda var mı? Olmalı. Inka yolunu takip edin, dünya harikası Machu Picchu’yu önce tepeden görün sonra ailece gezin. Çok küçük çocuklarla gelenler oluyor ama hem uzaklık hem maliyetli ve maceralı gidiş bir çok aileyi çocuklarının az çok hatırlayacağı yaşa gelince birlikte gitme planı yapmaya teşvik ediyor.

1709-machu-picchu-wider-view   

 

 2- Sheikh Zayed Grand Mosque Center, Abu Dhabi, Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri’ne yapacağınız bir ziyarette bu göz kamaştırıcı mimarideki camii kompleksini görmeyi mutlaka listenize almalısınız.

mosque_abudhabi11

3- Angkor Wat Tapınağı, Siam Reap, Kamboçya

Kamboçya’ya sadece Angkor Wat’ı görmek için gidenler var. Bu dünya harikası tapınak hem büyükler hem küçükler için büyüleyici. Kökleri binalara kaynayan ağaçlar sanki masaldan fırlamış gibi.

Angkor Wat Temple before sunset, Siem Reap, Cambodia.4- St. Peter Bazilikası, Roma, İtalya

Türkiye’den ulaşması en kolay yerlerden biri ve tırmanacağınız her basamağına kesinlikle değer. Roma’nın harikalarından sadece biri.

View towards Vatican from Statues at Palazzo di Giustizia

5- Taj Mahal, Agra, Hindistan

Bir masaldan bir başka masala koşmak isteyenlere. Hindistan son zamanlarda Goa sahilleriyle çocuklu ailelere cazip geliyor ama Taj Mahal’siz bir seyahat düşünülebilir mi?

7516c8b89bf97f0219f074a24515b7c9_large

6- Ulu Camii, Cordoba, İspanya

Güney İspanya’nın küçük kenti  Cordoba,sadece İspanyolların La Mezquita diye adlandırdıkları, Ulu Camii olarak da anılan bu etkileyici yapıyı görmek için bile ziyaret edilebilir. Eskiden minare olan 93 metrelik kule sonradan çan kulesine dönüştürülmüş. Listenize eklemelisiniz.

Stitched Panorama

7- Savior on Split Kilisesi, St. Petersburg, Rusya

Rusya’nın kuzey başkenti St Petersburg, bu ülkeye ziyaretin olmazsa olmazlarının başında geliyor. Çar II.Alexander anısına yapılmış olan Savior on Split Kilisesi, Griboedov kanalı kenarında şehrin sembolleri.

194140250207033062201066048236029178203252152215

8Alhambra, Granada, Ispanya

Tek kelimeyle büyülü. Kendinizi binbir gece masalında hissedeceğiniz 13.yüzyılda temeli atılan bu saray mutlaka gezi planınıza girmeli. Bahçeleri, süs havuzlarıyla çocukların da bayılacağı kesin!

Play-Granada-tour-Alhambra-2

9- Lincoln Anıtı Yansıma Havuzu, Washington DC, ABD

Washington’da geçen Amerikan filmlerinin değişmez görüntülerinde burayı görmüş olmalısınız.  Bir süikaste kurban giden, Amerika’nın en çok sevilen kurucu başkanlarından Lincoln’un anıtının yanı başındaki bu yansıma havuzu görmelisiniz. Washington aile seyahati için bir çok alternatiflerle dolu, bu da seyahat planınıza dahil edilmeli.

washington_dc_042_lincoln_memorial_reflecting_pool_big

10 –Milano Katedrali, Milano, İtalya

İtalya’nın moda başkenti Milano, farklı müzeleri ve özel lezzetler sunan restoranları ve yapılabilecek çevre gezileriyle gezi planlarının gözde yerlerinden. Şehrin göbeğindeki katedrale mutlaka girmelisiniz. Biraz erken gidip terasına da çıkabilirsiz, ya da alternatif olarak kapı komşusu alışveriş merkezi Rinacente’nin terasında bir şeyler yiyerek şehrin manzarasının tadını çıkarabilirsiniz.

016

 

Listenin geri kalanına göz atmak ister misiniz?

11-Golden Gate Köprüsü San Francisco, ABD

12- Ayasofya, Istanbul, Türkiye

13- Grand Place, Brüksel, Belçika

14- Eyfel Kulesi, Paris, Fransa

15-Notre Dame Katedrali, Paris, Fransa

16- Çin Seddi, Beijing, Çin

17- Akropolis, Atina, Yunanistan

18- Corcovado, Rio di Janeiro

19- Big Ben Kulesi, Londra, İngiltere

20-Chichen Itza, Merida, Meksika

21- Wat Pho Tapınağı, Bangkok, Tayland

22- Burj Khalifa, Dubai, Birleşik Arap Emirliği

23- Avustralya Savaş Anıtı, Canberra, Australia

24- Opera Binası, Sidney, Avustralya

25 Fushimi Inari-taisha Tapınağı, Kyoto, Japonya

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?