Yeni Jurassic Park filmi de gündemdeyken siz de  dinazorların hala yaşadığı bir dünyayı  hiç düşündünüz mü? Peki gerçek dinazor ayakizlerini görmeye ne dersiniz?

100_2336

Herhalde dinazorlar gelmiş geçmiş en popüler canlılardan biri. 65 milyon yıl önce soyu tükenen bu büyük ve tehlikeli sürüngenlere özellikle çocuklar bayılıyor! Çocuklar dinazorları  aslan,kaplan ve köpekbalığı gibi yine büyük ve tehlikeli canlılardan farklı yere koyuyor. Artık soylarının tükenmesi, onları belki de bilinçaltında onları kendileri için tehlikesiz hale getiriyor ve bu nedenle de çocuklar dinazorlardan korkmak yerine hayranlık besliyorlar.

165

Sizin çocuğunuz da dinazorlara hayransa buyrun Ispanya’ya o zaman. Rioja bölgesindeki Enciso Paleontoloji Merkezi ziyaretçileri dinazorların hayranlık verici dünyaya sürüklüyor

Munilla, Enciso, Igea ve Cornago’daki fosil alanları Ispanya’nın bu eski sakinlerinin nasıl bir yaşam sürdüğüne dair bir fikir veriyor. Tarihte 120 milyon yıl geriye yolculuk yapabileceğiniz bu alanda, dinazoların günlük yaşamından soylarının nasıl tükendiğine dair bir çok şeyi keşfetmek mümkün. Rehber eşliğinde gezebileceğiniz bölge, 40 fosil kazı alanına yayılmış ve dünyanın en geniş olanı olduğu söyleniyor.  Açıkhava müzesi niteliğindeki bu alanda 1400’e yakın gerçek dinazor ayakizi var.

182

Bölgede ayak izlerinin yanı sıra gerçek boyutundaki dinazor heykelleri, belgeseller, çocuklara için atölye çalışmaları, interaktif  oyunlar ve üçboyutlu dinazor dünyasıyla ilgili tanıtımı görmek mümkün.

Enciso’dan Aragon bölgesindeki Galve’ye giderseniz dinazorların izlerini sürmeye devam edebilirsiniz.

274

Ayrıca bu rota üstünde bulunan Paleoaventura El Barranco Perdido eğlence parkı ailelere tüm gün dinazorlarla ilgili hem eğlendirici ve hem öğretici bir deneyim sunuyor. Tırmanma duvarları, dinazorların yaşadığı döneme ait bir kumsal temasıyla su sporları ve iple kayma maceraları da parkın içinde bulunuyor.

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?