Kapı komşumuz Gürcistan son dakika planları için hatta pasaportu hazırda olmayanlar için bile ideal, ne de olsa Türk vatandaşlarına nüfus cüzdanlarıyla sınırdan kısa bir kontrolle geçiş imkanı sağlanıyor. Batum’a ister karayolu ister havayoluyla ulaşın Karadeniz’in bu güzel kentinde ailece keyifli vakit geçirebilirsiniz.

batumi

Batum denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri, deniz kenarındaki heykelleriyle ünlü geniş Batum Bulvarı olsa gerek. Burada yürümeden önce heykelleri, ne ifade ettiklerini öğrenmeye hazır olun, çocuklara gezerken çok meraklı oluyorlar. Elinde altın post olan Medea Heykeli bu heykellerden en bilinenlerinden biri. Diğer ise  Azeri yazar Kurban Said’in, bir aşk hikayesinden esinlenerek yapılan, aşk heykeli olarak da anılan yedi metrelik hareketli Ali ve Nino Heykeli.

batumi

Bu şehrin ilginç yapılarından biri de Alfabe Kulesi. Dünyanın en eski dillerinden biri olan 33 harfli Gürcü alfabesini 130 metre yükseliğindeki kulenin üzerinde gece karanlığında ışıklarıyla dikkat çekiyor.

batumi

Eğer siz de bu kule gibi şehire yukardan bakmak isterseniz hemen yakınındaki dönme dolapla 15 dakikalık bir tur yapabilirsiniz. Kalabalığa karışmak, mimariye hayran kalmak içinse Tiyatro Meydanı ve Batum Piazza’da vakit geçirin.

main_-_web_image

Şehrin biraz dışında olsa da Batum Botanik Garden keyifli bir gün için rotanıza eklenmeli. Dünyanın en büyük botanik bahçelerinden biri olan bu bahçede ailece farklı bitkileri tanıyabilir, zihninizi boşaltabilirsiniz. Kampa meraklı aileler için şehrin bir saat kadar dışındaki Mtirala National Park bir cennet. Gürcü mutfağı tanıdık lezzetlerle dolu. Bir çeşit pide olan haçapuri, fasülye ezmesi olan lobio’yu denemelisiniz. Ailece konforlu bir konaklama seçeneğiniz şehrin merkezinde  Karadeniz kıyısında bulunan Hilton Batumi olabilir.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?