Adını balmumu heykel ustası Maria Tussaud’dan alan Madame Tussauds Müzesi, Londra’nın en büyük ziyaret noktalarından biri. Sadece Londra değil elbette, dünyanın dört bir yanına şubelerinin açılmasıyla meraklı ziyaretçiler ünlü insanların balmumu heykellerine yakınlaşma fırsatı yakaladı. Dünya liderlerinden, sanatçılara, müzisyenlerden bilim adamlarına ve sporculara farklı balmumu heykeller sergileyen müze artık 21. Şubesiyle Istanbul’da.

Müzeyi ziyaret çocukla nasıl olur sizlere de anlatabilmek için oğlum Tan’la deneyimledik ve Madame Tussauds İstanbul hakkında merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalıştık. Biz heykelleri oldukça başarılı bulduk, bakalım siz ne düşüneceksiniz.

Madame Tussaud Istanbul’da hangi ünlüleri görebilirim?

En çok kimi görmek isterdiniz, en özlediğiniz, yakından görmek istediğiniz kişi kim sorusunun cevabı Mustafa Kemal Atatürk ise içiniz rahat olsun, masmavi gözleri ve asil duruşuyla Madame Tussauds Istanbul’da sizi ilk karşılayan kişi olacak.

dsc_0461

Buradan geçmişten önemli büyüklerimize doğru ilerliyorsunuz.

dsc_0455

Fatih Sultan Mehmet, Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan ve ardından da Mevlana karşınıza çıkıyor.

madame tussaudsMevlana’ya ait bir resim olmadığından heykeli için 22. kuşaktan torunu Faruk Çelebi’nin vücut hatları kullanılmış.

dsc_0457

Düşünürler, bilim ve spor figürleriyle buluşma zamanı. Geçtiğimiz yıl kaybettiğimiz değerli romancımız Yaşar Kemal bir koltukta oturmuş karşıdaki boş koltuğu size ayırmış.

dsc_0453

Leonardo da Vinci ve arkasında en çok bilinen eserlerinden Mona Lisa’ya merhaba deyin.

madame tussauds leonardo

Genious denildiğinde muhtemelen ilk akla gelen Albert Einstein, hemen karşısında  modern çağın dahisi Steve Jobs  da figürleriyle burada.

dsc_0380

Piyanosunun yanında müziğin dehası Wolfgang Amadeus Mozart  etkileyici heykelleriyle yer alıyor.

dsc_0449

Spor bölümüne geçmeden küçük büyük hepimizin tatlı anılarla aklımıza kazınan Hababam Sınıfı’nın Hafize Anası, Adile Naşit  çay ikramı yapıyor.

dsc_0382

Spor bölümünde “kelebek gibi uçup arı gibi sokarım” diyenler boks eldivenlerini takarak Muhammed Ali’yi karşılarına alabilirler.

dsc_0385

100 metre koşusunu sayısız kez izlediğimiz Ussain Bolt’la bir yarış bekler sizi.

dsc_0396

“Benim ne eksiğim var bir gol de benden” diyenlere oyun ve yanında Messi’yle bir kare fotoğraf karesi de mümkün.

dsc_0390

Türk sporcular da var burada. Hidayet Türkoğlu potaya zıplıyor, Arda Turan gol sevincini gösteriyor.

dsc_0387

Müzik ve sinema bölümü en zengin olanı. Michael Jackson ve Madonna olmadan böyle bir yer düşünebilir mi? Üstelik MJ’in aksesuarlarından takınıp bir moonwalk yapabilmek de cabası.

Adam Olacak Çocuk  anıları bizim olsun, gelin çocuğunuz arkadaşım eşşek şarkısıyla tanıdığı Barış Manço’yu aksesuarlarıyla burada yakından görsün. Zeki Müren muhteşem kostümüyle, Mazhar Fuat Özkan ise arkada sahnede bekliyor.

dsc_0402

Beyonce, Rihanna, Justin Bieber da yerlerini almışlar. Brad Pitt, Angelina Jolie,Bruce Willis, Johnnie Depp, Marilyn Monroe, David Beckham, Victoria Beckham ihtişamları heykelleriyle yer alıyor. Audrey Hepburn ise masada oturmuş Breakfast At Tiffany’s’den  bir sahneyi canlandırıyor.   

Türk oyuncularda var. Beren Saat şık gece elbisesiyle canlı gibi. Kerem Bursin bir köşede, Kıvanç Tatlıtuğ ise bankta yanına misafir ediyor sizi.

dsc_0434

Tom Cruise motorsiklet üstünde, E.T ise bisikletin önünde. Shrek dev cüssesiyle çocukları selamlıyor.

madame tussahs tom cruise

İsteyenler yeşil ekran önünde dilediği aksesuarları kullanıp kendini bir kahramana dönüştürebiliyor.

dsc_0414Ayrıca isterseniz siz de elinizin bir balmumu heykelini yaptırabiliyorsunuz. Bunu renkli ve ışıklı hale de getirtmek mümkün. İşlem çok uzun değil ama balmumu biraz sıcak.

dsc_0442 Tan denedi fakat sıcak geldiği için vazgeçtik. Parmağınızın ucuyla deneyip deneyemeyeceğinizi sorun, çocuğunuzla sizin için uygun mu karar verin.

Toplam kaç balmumu figür var?

Şu anda 55 adet. Ama yıl için de artması planlanıyor.

madame tussauds marilyn

Neden bu ünlüler seçildi?

Figürlerin belirlenmesi için uzun bir pazar araştırması ve fokus grup çalışmaları yürütülmüş. Uzun listeden çıkan araştırma sonucuna göre ünlü isimler seçilmiş. Bakarsınız şimdi göremediğiniz farklı isimler de bu müzede gelecek zamanda yerini alabilir.

madam tussauds istanbul

Yapım aşamasında neler yapılıyor?

Balmumu figürler için hazırlık sürecinde hayatta olan kişiler için İstanbul, Barselona ve Los Angeles’ta 3 saati bulan detaylı fotoğraf çekimi ve ölçüm süreci yaşanmış.

messi

Önce üç boyutlu modelleme aleti ile ünlülerin yüzlerinin maskları yapılmış. Üretim aşamasında ise bir heykeltıraş tarafından üç boyutlu modellemeyle oluşturulan mask ve diğer ölçümler baz alınarak kilden büstler hazırlanmış. Bu büst temel alınarak çıkarılan kalıpların içine balmumu dökülmüş.

dsc_0426

En zorlu şeylerden biri ise saç ve kaş. Tek tek ekildikleri biliyor musunuz? Diş ve gözler için gerçeğe en yakın görüntüyü verecek materyaller seçiliyor.

dsc_0432Göz rengi, Madame Tussauds’nun dünya üzerindeki bütün göz renklerini içeren geniş göz rengi tasarım skalası esas alınarak belirleniyor. Özel bir teknikle uygulanan boyalarla kılcal damarlar, çizgiler tek tek elle işleniyor.

dsc_0433

Bazı ünlüler orijinal kıyafet ve aksesuarlarını bağışlamış. Zeki Müren’in figüründe kullanılan kıyafet TEV tarafından sağlanan aslına uygun bir şekilde Londra’da yeniden üretilirken, Arda Turan ve Hidayet Türkoğlu orijinal formalarını, Beren Saat, Kıvanç Tatlıtuğ ve Kerem Bursin de kendi kıyafetlerini hibe etmişler müze için.

dsc_0440Madame Tussauds Istanbul Nerede?

İki kata yayılmış iki bin metrekarelik alana kurulu müze Beyoğlu’nda İstiklal Caddesi üstünde Grand Pera Binası içinde bulunuyor.

dsc_0418

Madame Tussaud Istanbul’un Bilet Fiyatları Nedir?

Müze 3 yaş altına ücretsiz. 3-14 yaş bilet ücreti 37TL, daha büyük öğrenci fiyatı da aynı. Yetişkinler ise 48TL bilet ücreti veriyor. LEGOLAND Discovery Center ve Sealife Akvaryum’u da Türkiye’ye getiren Merlin Entertainment Group farklı bir bilet sunuyor. Akvaryum ve LEGOLAND’in de bu müzeyle dahil olduğu biletten almak isterseniz yetişkinlere 73 TL öğrencilere 52TL.

 

dsc_0436

99TLlik VIP bilet size sıra beklemeden ziyaret imkanı yanında rehber kitapçık, bir fotoğraf ve bir tane de balmumu el figürü sağlıyor.

Bu yazdıklarım gişe fiyatları ama online alırsanız hem sıra beklemez hem de bilet başı 7-10TL kadar fark eden indirimi kazanmış olursunuz.

2 Yorum
  1. gizli hayran 8 sene önce

    Cocugunuza bayildim, kendisi muthis bir insan ve coban soyundan geliyor anladigim kadariyla.
    Sevgiler!

  2. AYLİN ÜRESİN 8 sene önce

    Hangi günler ve hangi saatler aradında açık. İnternetten telefon olarak sadece grand pera avm nin no su çıkıyor. Ulaşmak zor :((

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?