Bu yılı uslu geçiren çocuklar  yeni yıl yaklaşırken kendilerine ne hediye geleceği heyecanı çekmeye başladı bile. Onlar hediye peşinde siz de bu tatil dönemini ailece nerede geçirebiliriz arayışındaysanız  belki kuzeye, Lapland’e doğru yola çıkarsınız.

Aç kapını Noel Baba!

“Bekle, sen bacadan girme ben ben kapıdan giriyorum!” Bu cümleyi sarfedebilmek için istikamet Rovaniemi. Finlandiya’nın kutuplara açılan kapısını araladığınızda göreceğiniz buzdan şato ve binebileceğiniz buzkıran gemisi sizi bambaşka bir dünyaya sürükleyecek.

Arktik macerasının en önemli karakteri elbette uzun yıllar önce atölyesini buraya kuran gönüllerin kahramanı Noel Baba. Onunla tanışmak, hediyenizi kapmak ve buradan sevdiklerinize neşe ve kıskandırma kart postalamak bu cennette yapabileceklerinizden bir kaçı.

Günışığının git gide azaldığı yılın son günlerinde programınızda mutlaka bir geyik bir de husky safarisi olmalı. Husky safarisinde bir kişi kızağı kullanırken diğer kişi oturduğu yerden kızağın bembeyaz sessizliği çıkardığı incecik sesle bozmasının tadını çıkarsın. Geyik Safarisi için karanlığın bastırmasını bekleyin. Şansınız yaver giderse kuzey ışıklarını da bu gezi sırasında yakalamanız mümkün olabilir. Üstüne kamp ateşi etrafında oturarak kahvenizi yudumlayarak içinizi ısıtmaktan daha keyifli ne olabilir?

 

Karda gezmenin bir diğer eğlenceli yolu minisnowmobiling olabilir. Belirli pistin üzerinde üç yaşından büyük çocuklar için bu imkan tanınıyor. Geyikleri ve husky’leri çiftliklerinde de ziyaret edebilirsiniz. Hayvan dostu çocuğunuzu sevindirmenin bir başka yolu da Arktik doğasından hayvanların bir arada bulunduğu Ranua Zoo.

Kutup ayılarının kuzeni Fin kahverengi ayıları buranın ise buranın demirbaşları. 21 Kasım’da açılan Noel Pazarı da ayrı bir neşe kaynağı. Ama tatilinize unutulmaz bir dokunuş katmak için Glass Igloo’da konaklayabilirsiniz. Üstü karlı çam ağaçlarının arasında yatağınıza uzanıp gözünüzü kapattığınızda sizi uyandıran Aurora alarmına kızmayın. Burada geçirdiğiniz vakitte kuzey ışıklarının büyüleyici renklerini yatağınızın konforunda izlemeniz için sizi uyaracak.

Yeni yılı da burada geçirmek isterseniz, geri sayımını yapacağınız yemek için Restaurant Lapland Hotel Sky Ounasvaara’yı tercih edebilirsiniz  (Juhannuskalliontie, 96400 Rovaniemi)

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?