Fransa’nın Akdeniz kıyısında farklı kültürleri harmanlayan renkli güzel bir şehir Marsilya. Ailece seyahat etmek için de ideal. Neler mi yapabilirsiniz, bir kaç eğlenceli öneriyi sıraladık:

Şehirde nerde ne var görebilmek için atlayacağınız bu minik tren sizi dar yokuşlu sokaklardan tepelere tırmandırıp keyifli vakit geçirtmek için birebir.

IMG_3681

Limandan bir tekneye atlayıp denizin ortasında gördüğünüz o kaleyi görmeye ne dersiniz? Chateau D’if bilenler için Alexandre Duma’nın meşhur Monte Kristo Kontu kitabına ilham kaynağı olmuş. Kitabı bilmeyen çocuğunuza hikayesini anlatabilir, onu bu ziyaret için heyecanlandırabilirsiniz.

IMG_8042

Marsilya’nın güneyinde bulunan La Campagne Pastré, ata binmekten ağaç tepesinde oyun parklarına doğa içinde bir çok eğlenceye evsahipliği yapıyor. Görmek isteyebilirsiniz.

Marsilya’nın eski şehir kısmındaki Préau des Accoules Çocuk Müzesi’ni ziyaret edin. Marsilya’ya ait herşey çocukların ilgisini çekecek şekilde sergileniyor.

IMG_3608

Sokak sanatıyla renklenen bohem semt Cours Julien çocukların keyifli zaman geçireceği yerlere sahip. Ailece alışveriş yapabilir Biscuit & Biscuit’te büskivi yiyip seramik boyama yapabilirsiniz. Eléphant rose à pois blancs’da   ise ev yapımı şahane dondurmalar bulabilirsiniz.  Au Tour de l’Enfant ise normal bir oyuncakçıda bulamayacağınız enteresan oyuncaklar barındırıyor.

dsc_0666

Palais Longchamp tepede yer alan yemyeşil park alanıyla ailece dinlenebileceğiniz bir alan. Eğer doğru zamanı yakalarsanız akşamları düzenlenen konserlerden birini yakalayabilirsiniz.

Pastre Macera Parkı 5 yaşının üstündeki çocuklar için çeşitli eğlenceler sunuyor. Zipline, ağaçlar üstünde ahşap tüneller gibi çeşitli aktiviteler macerasever çocukların ilgisini çekebilir. Grimpozarbres Parkı ise daha da küçük çocuğu olanlar için ideal.

Buraya kadar geldim deniz güneş dinleneyim diyen aileler Cassis’e gidiyor. Kayalık tepelerin arasında bulunan bu cazibeli kasabaya tren ve otobüsle de ulaşılabiliyor.

dsc_08611

Marsilya körfezinin iki saatlik tekne turuyla görmeye ne dersiniz? Bu turda Vieux Port’tan hareketle irili ufaklı adaları ve prehistorik döneme ait boyama ve kazımaların bulunduğu mağaraların bulunduğu bölgelerden geçiliyor. Dinazorların olduğu döneme uzanan maceraları dinlemekten çocuğunuz hoşlanabilir.

carbone-place-albertas-nuit-h_jpg

Bir diğer yakında yapılabilecek şey ise günübirlik  Aix en Provence turu yapmak. Yarım saatte ulaşabileceğiniz çeşmeleriyle ünlü bu küçük şehirde Ecomusee de La Foret’de aktivitelerle doğayı tanımak mümkün.  Labirent sevenler de şehrin kuzeyindeki  Le Parc des Labyrinthes Géants’e akın ediyor.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?