Yine farklı bir destinasyon arayışındasınız ve Avrupa’da nereye gitsem diye düşünüyorsanız Hamburg’a ne dersiniz? Almanya’nın en kalabalık ikinci şehri Hamburg limanıyla anılıyor. Geçmişten günümüze bulunduğu konum nedeniyle Almanya’nın olduğu kadar Kuzey Avrupa deniz ticaretinde önemli bir yeri olmuş, halen de bu statüsü devam ediyor.

Hamburg ikinci dünya savaşında ciddi hasar alması nedeniyle bir çok tarihi yapı yerle bir olmuş bir kısı ise orjinaline uygun olarak inşaa edilmiş. Dolayısıyla sokakları gezdiğinizde yine birbirinden güzel yapılarla karşılaşabilirsiniz. Ülkenin en büyük belediyelerinden biri olan Rathaus tam 647 odaya sahip  var ve Almanya’nın en güzel devlet binası olarak kabul ediliyor.

Bild_002_72dpi_rgb_gross-1-950x450

Hamburg hakkında bahsedebileceğimiz ilginç bir nokta tam 2300 köprünün olması- düşününce bu Venedik ve Amsterdam’dakilerin toplamında bile fazlaya denk geliyor.

Hamburg’un kalbinde Alster nehri tarasından oluşturulmuş iki göl var, bu göller parklar, yürüyüş parkurları ve restoranlarla çevrili. Su sporları için de oldukç popüler yerler. Bir Avrupanın en büyük japon bahçesi burada görülebilir ve dinlenerek keyfini çıkarabilirsiniz.

Çocuğunuza o bayılarak yediği hamburgerin adının bu şehirden geldiğini öğrenmek eğlenceli gelebilir. Ailece Hamburg’a gittiğinizde neler yapabilirsiniz merak ediyorsanız işte size bir kaç fikir:

mw8

Miniatur Wunderland

Dünyanın en büyük minyatür trenyolunu görmeye hazır mısınız? O zaman doğruca Miniatur Wunderland’e. Tam 500 bin saatte inşaa edilen bu harikalar diyarında her gün 900 tren 12 bin vagonuyla yüzlerce kilometre yol kat ediyor. 13km’lik tren yolu ise sizi İskandinavya’dan Almanya’ya, Avusturya’dan Isviçre’ye ve uzaklara Amerika’ya taşıyor. Burada sadece trenyolu değil tüm taşıtları görebilir, 200bin figürinle canlandırılmış minyatür yaşama tanıklık edebilirsiniz.

Ponyhof-Hamburg-Ausflug-Kinder

Hagenbeck Hayvanat Bahçesi

Doğu Avrupa’nın en iyi hayvanatbahçelerinden birini ziyaret etmek küçüklere iyi gelebilir. Hagenbeck’te kafesler yok, hayvanlar dikenli tellerle korunmuş alanlarında doğal yaşamları içinde görebiliyor. Akvaryuma da vakit ayırmayı unutmayın.  En az iki saatinizi geçirebileceğinizi düşünerek plan yapın ve egzotik ve birbirinden güzel hayvanlara tanışmaya hazır olun( 4 yaş altı ücretsiz, 4-16 yaş 15Euro yetişkinler ise 20 euro- aile biletleri de mevcut)

PTV-Vision-Traffic-Anwenderseminar-2013_Hamburg_Copyright-Fotolia-davis-950x450

Hamburger Dom

Yazın dışarda eğlence derseniz bu zengin lunapark size göre olabilir. Daha çok büyük çocuklara hitap eden atraksiyonlar olsa da küçükler de buradan keyif alabilir.

Airbus Fabrikası

Hamburg Airbus uçaklarının üretimine evsahipliği yapıyor ve sene boyunca fabrika gezilebiliyor. Taşıtlara meraklı 14 yaş üstü çocuklar ve yetişkinler bu 2.5 saatlik tura önceden rezervasyonla katılabiliyor. Heyecan verici değil mi?ü

zoo_hagenbeck_Uwe_Wilkens_1200

Uluslarası Denizcilik Müzesi

Böyle bir liman kentinin vazgeçilmesi böyle bir müze olsa gerek. Gemilere ve denizcilik tarihine meraklı ailelere buradaki gemiler ve denizcilik sergisinden çok hoşlanabilir.  ( 4 yaş altı ücretsiz, 4-16 yaş 15Euro yetişkinler ise 20 euro- aile biletleri de mevcut) Ayrıca çocuklar bu müzede ünlü kaşif James Cook’un izini takip edebilecekleri bir doğumgünü partisi de verebiliyor.

Waldspielplatz Niendorfer Gehege

Hem doğa, hem hayvanlar, hem  park olsun bir de ücretsiz olsun derseniz Waldspielplatz’a yönelin. Ailece tüm öğleden sonrayı burada geçirebilirsiz ve doğayla içiçe olabilirsiniz.

22990294-950x450

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?