Baharı karşılarken çocuğunuzla tatlı bir tatil molası almak, çiçeklerin arasında koşmak ve harika aile fotoğrafları çekmek için nereye gitsem diye düşünüyorsanız, Parents Dergisi için hazırladığım  haftasonu önerilerime göz atmaya ne dersiniz?

 

Silivri’de Çiftlik Hayatı

Küçüklüğümüzün yazlık günleri için hala kimileri bu tarafa, Silivri’ye doğru direksiyonunu kırıyor olabilir. Henüz ayçiçekleri yükselmediler ama sarı papatyalar buralarda sizi karşılıyor. Kıyılara değil içerilere doğru uzanıp biraz Çatalca’ya doğru yanaştığınızda ise sizi adıyla da anlattığı gibi bir harikalar diyarı bekliyor: Grandma’s Wonderland.  

DSC_0297

Yıllar içinde, farklı bitkiler ve çiçeklerle renklenen aile çiftliği, şimdilerle içindeki taş evle bir butik otel.  40 bin metrekarelik  alanda minikler  yemyeşil alanda koştururken, tavukların çağrısıyla kümeste tüm diğer arkadaşlarla tanışabilir. Çiftliğin köpekleri de bahçenin sempatik eşlikçileri.  Çiftlikte bir zamanlar atları Veronika’nın evi olan bölüm ise The Barn adında taş fırınında odun ocağında pişen lezzetlerin adresi. En güzeli de kendi ektikleri sebze ve meyvelerin tarladan tabağa yaklaşımıyla sunuyorlar. Baharda yapacağınız bir ziyarette sizin ufaklık da dalından bezelye toplayabilir, güzel değil mi?

DSC_0292

Çiftlik içindeki bağdan gelen üzümlerle pekmez ve  şarap üretildiğini söyleyeyim. Siz burada keyifli bir sohbete dalarken çocuklar da bahçedeki ağaç eve çıkıp kendi hayal dünyalarına dalabilir. Grandma’s Wonderland,  toprak atölyeleri, ekim dikim çalışmaları, yoga seansları, meditasyon ve sizi şehir hayatından uzaklaştırıp huzura kavuşturacak çeşitli aktiviteler sunuyor. Bunları yakalamak için çalışmalarını takip etmelisiniz.  Konaklama  anneler ve babalar günü, sömestr gibi özel  zamanlar dışında yetişkinlere yönelik. Ama siz beş aile olarak arkadaşlarınızla bir haftasonu geçirmek isterseniz çocuklarınız da size dahil olabiliyor (grandmaswonderland.com)

Ağlayan Kayalardan Öteye, Şile- Ağva Rotası

Kahvaltı sonrası yola çıkma zamanı. İlk durak  Şile’de Bizans İmparatoru Andronikos’un kardeşini hapsetmek için yaptırdığı Ocaklı Ada Kalesi olabilir.  Buranın ardından Kültür Parkı Vadisi’nde çocuklar koştursun, siz de deniz kıyısında soluklanmanın keyfini çıkarın. Dünyanın büyük aktif deniz fenerlerinden biri olan  Şile Feneri’ni  fotoğraf karenize aldıktan sonra belki Ağlayan Kaya’yı gösterek efsanesini anlatabilir, kumsalında minik bir yürüyüşte kuma adlarınızı yazıp tarih atabiliriniz. Kısa sürede ulaşacağınız Ağva’da, Göksu Nehri üstünde tekne turu da, çocuğunuzla birlikte bir deniz bisikleti gezintisi de eğlenceli olabilir.

Deniz, yeşillenmiş doğa ve nehir size kısa bir süre de olsa şehri unutturabilir. Konaklamak için bir çok butik otel mevcut, bir kısmı romantik kaçamaklar için bu nedenle çocuk kabul etmeyebiliyor. Yer bulursanız nehir kıyısında bulunan Park Mandalin Hotel’in şömineli bungalovlarından birinde ailece rahat edebilirsiniz (parkmandalin.com).

Dönüş yolunuzda yakınlardaki Hacılı Şelalesi  minik bir durak olsun. Akçakese köyünde bulunan Woodyville ise kovboy çiftliği ve kızılderili köyüyle oldukça ilginç. Ağaç üstünde bulunan evlere çıkmak, burada kamp yapmak neşeli bir seçenek olabileceği gibi ata binmeyi de düşünebilirsiniz. Köyden ayrılmadan mis gibi taze peynir ve yumurtalarınızı alın ve pazartesi sabahınıza keyifle başlayın.

Yakınlardaki Karadeniz’e Doğru: Kerpe- Kefken

Karadeniz kıyılarına doğru gitmek için yola erkenden çıkın. Korunaklı Kerpe limanı size anlatılan bol dalgalı Karadeniz’e hiç benzemiyor. Kumsalda biraz vakit geçirebilir, Kerpe kayalarına doğru yürüyüş yapabilirsiniz.  Doğanın cömert davrandığı bir başka yer ise yaklaşık 10 kilometre kadar ötedeki Kefken. Pembe kayalar, farklı jeolojik yapısıyla benimki gibi küçük bir kızınız varsa oldukça ilgisini çekebilir. Kefken limanında soluklandıktan sonra kıyıdan içerilere doğru Narköy’ün yolunu tutun.

Narköy, eğitim odaklı sürdürülebilir turizm merkezi ve organik tarım çiftliği. 14 odasının yanında yörük çadırı da konaklamak için farklı bir seçenek. Ailelerin yanında kurumlar için çeşitli eğitimlere ev sahipliği yapan bu keyifli yerde siz de çocuklarla gidebilirsiniz.

KERPE, TURKEYNAR CIFTLIGI

Merkez, çocuklarınızla katılmak isteyebileceğiniz  farklı programlar düzenleniyor. Ekim dikim aktiviteleri, süt sağmak, Kerpe ormanlarının hikayelerinin dinlenebileceği rehberli orman yürüyüşü çocuklarınızın  olduğu kadar sizin de hoşunuza gidebilir.  Organik ürünlerle donanmış kahvaltısı gibi öğle ve akşam yemekleri de konaklamanıza dahil oluyor.

İster hamaklarda yayılın, ister gazetenizi kahveniz eşliğinde okumaya dalın, çocuklarınızla doğaya yakın olabildiğiniz her gün ayrı bir kazanç, öyle değil mi?Konaklamadan da Narköy’ü deneyimlemeniz de mümkün. Pazar günleri için önceden rezervasyon yaptırarak organik kahvaltısıyla güne başlayabilir, orman yürüyüşü ve öğle yemeğinin ardından çiftlik turu, süt sağımı ve ekim dikim faaliyetlerine çocuklarınızla katılabilirsiniz (narkoy.com)

Gölüyle, Yaylasıyla Sapanca
Yaklaşık bir buçuk saatte ulaşacağınız Sapanca, dört mevsim haftasonu kaçamaklarının öncelikli akla gelenlerinden. Mis gibi çimen ve toprak kokusu yükselirken siz ailece kendinizi önce sazlıklarla çevrili gölün kıyısına atın. Güzel bir kahvaltının üstüne trekking iyi gider.  Kuzuyayla Milli Parkı zorlu olmayan parkuruyla deneyebileceğiniz trekking alanlarından biri. Buraların temel gıdası alabalık, şırıldayan derelerin kenarında oturarak tadını çıkarabilirsiniz.

Hala biraz kar var mı bakmak için Kartepe’ye de çıkmak mümkün.  Teleferikle mini bir tur da oksijen depolarken iyi gelebilir. ATV turları da çevrede yapılan aktivitelerden. Bir başka yayla neresi var derseniz İstanbuldere köyü yakınındaki Soğucak yaylası, arabayla çıkması biraz yorucu olsa da  yıldızları gece yıldızları saymak için müthiş bir yer. Kamp yapmak bize göre değil diyen aileler aradıkları konforu NG Sapanca’da bulabilirler. Otel, odaları, yeme içme alternatifi, spası, yeşil alanı ve çocuk klübü ile haftasonu tüm aileyi mutlu edecek imkanlar sunuyor (nghotels.com.tr).

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?