Ister haftasonu, ister bir kaç günlük kaçamak, farklı bir yer arayışındaysanız Konya’ya ne dersiniz? Ailece keşfedecek köşelerine birlikte bakalım.

Konya Mevlana Camii ve Müzesi

Konya denildiğinde ilk akla gelen, “Gel, gel, ne olursan ol yine gel” çağrısıyla hatırlayacağınız Mevlana olsa gerek. 1274 yılında Mevlana için yapılan türbenin çevresine yapılan eklemelerle müze bugünkü ihtişamlı haline kavuşmuş.

konya-mevlana

Dünyada barış ve hoşgörü öğretileriyle tanınan Mevlana’yı ve mevlevi yaşamını anlatan müzede balmumu heykeller ve Selçuklu dönemine ait sergilenen eserler oldukça ilgi çekici.  

semazen gosteri

Buraya kadar gelmişken sema gösterisi izlemeden dönmek olmaz. Mevlana Kültür Merkezi’nde her akşam 19-20.30 saatlerinde sema gösterisi gerçekleşiyor. Önce selamlamayla başlayan tören, semazenlerin büyüleyici biçimde dönmeye başlamalarıyla sürüyor, gösteri için yer ayırtmanıza gerek yok.

semazen-3              

Konya Sille Köyü ve Sille Kültür Vadisi 

Geçmişi milattan önce 8-7.yüzyıllarda Friglere uzanan Sille Kültür Vadisi’ne Konya gezinizde mutlaka uğramalısınız.

dsc_0706

Antik dönemdeki adı Sylla ya da Sylata olarak geçen Sille’de antik mimariye ait taş eserler ve höyükler bulunuyor. Efes’ten doğuya giden Kral Yolu üstünde bulunan Konya’nın hemen yakınında bulunması buranın bir durak noktası olduğunu gösteriyor.

dsc_0701

Günümüze ulaşan kaya oyma kiliseler, hamamlar, su yolları, tepe şapeli ve Aya Elenia Müzesi Sille’nin güzelliklerinden bir kaçı. Selçuklu Belediyesi’nin  son yıllarda gerçekleştirdiği restorasyon çalışmalarıyla Sille Kültür Vadisi ziyaret etmeden geçemeyeceğiniz bir yer haline gelmiş.

dsc_0708

Önce Aya Elenia Müzesi’nin kubbesine işli figürleri ailece inceleyin ve buradan kanal kenarına doğru yürüyün.

dsc_0744

Sille Kültür Evi düşünürlerin ve sivil toplum kuruluşlarının uğrak yeri olurken Hacı Ali Ağa Hamamı, el sanatlarının sergilendiği bir müze sergi alanı olarak hizmet veriyor.

dsc_0740

Kanal kenarında butik oteller ve hediyelik eşya dükkanlarının yanı sıra, tezgahlarda leziz yerel ürünlerden almak isteyebilirsiniz.

Konya Tropikal Kelebek Bahçesi

Konya’nın en renkli projesi Tropikal Kelebek Bahçesi olsa gerek. Yukardan bakıldığında dev bir kelebeğe benzeyen yapının içinde yaklaşık 5000 tropikal kelebek kanat çırpıyor.

dsc_0646

Kenya ve Filipinler’den gelen 20’ye yakın türdeki kelebeklerin etrafınızda uçuştuğunu görmek, yaşamlarına tanık olmak ve bu renkli dünyanın parçası olmayı kaçırmamalısınız.

kelebek

Proje kapsamında bir sinema salonu, böcek ve kelebek müzeleri de var. Mutlaka vakit ayırmalısınız.

dsc_0698

Karatay Medresesi ve Çini Müzesi

Taş işçiliğinin harika örneklerinden biri olarak kapısıyla sizi etkileyen yapı, içeri adım atınca  mozaiklerinin mavisiyle gözlerinizi alıyor. 1251’de dönemin en büyük medresesi olarak Celaleddin Karatay tarafından yaptırılmış, 1955’ten bu yana ise Çini Eserler Müzesi ziyaretçileri karşılıyor.

dsc_0517

Medresenin tam ortasındaki havuzun tam üstünde bulunan açılabilir çatı, burada verilen astronomi eğitiminin önemli araçlarından birini oluşturmuş. Havanın açık olduğu günlerde  havuza yansıyan gök görüntüsü üzerinden gözlemler ve hesaplar yapılmış olması çocuklarınız kadar sizin de ilginizi çekebilir.

dsc_0521

Girişin yanındaki sergileme alanlarında çini eserlere de bakmadan geçmeyin.

Şems-i Tebrizi Camii

Mevlana’nın yakın dostu Şems-i Tebrizi’nin de türbesini Konya ziyaretinizde görmeniz mümkün. Şems’in ölümü ve mezarıyla ilgili bir kaç farklı rivayet var, bu türbe ise ölümünün ardından neredeyse 150 yıl sonra şifalı olduğu düşünülen bir su kaynağının yanına yapılmış. Mevlana Müzesi’nin çok yakınında değil ancak şehir turunuzda olması gereken duraklardan biri.

dsc_0515

İplikçi Camii Şadırvanı

Konya, Anadolu Selçuklu mimarisini yakından tanıyabileceğiniz önemli şehirlerden biri. İplikçi Camii belki ilk bakışta çok yalın gelebilir ama şadırvanda bir sohbete hazır olun.  Ailece karşılıklı direklere yerleşin ve sanki yanı başında konuşurcasına sesin nasıl karşıya ulaştığını deneyin. Özellikle çocukların oldukça hoşuna gidebilir.

dsc_0762

Macera Kulesi

Eğlenceye buyrun. farklı 18 denge parkurundan oluşan Macera Kulesi çocuklar için Konya’nın en cazip yerlerinden biri. Halat, ahşap ve ip üzerinde yürüme gibi eğlencelerden 12 yaş üzerindeki çocuklar faydalanabiliyor. Halat üzerinde koruma kemerleri ve eğitim sonrası serbest atlayış ve tırmanma da mümkün. 15 metre yüksekliğindeki kuleden uçmak isterseniz zipline ile  250 metre  uzaklıktaki alana ulaşabiliyorsunuz. Daha minikler  içinse farklı bir macera kompleksi mevcut.

konya macera kulesi

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?