Istanbul’da yaşıyorsanız  şehirde çocukla gezmenin keyif ve zorluklarını birlikte yaşıyorsunuz demektir. İyi planlama yapma, gittiğiniz yerde ne bulacağınızı bilmek çok önemli çünkü çoğu zaman trafikte geçirdiğiniz zaman tüm gününüzü uçup gitmesine neden oluyor.IMG_0364

Istanbul’da son bir kaç yılda açılan tema ve eğlence parkları çocuklu aileleri soluklandırmaya başladı. Haftasonları hem çocuklarınıza zaman ayırmak hem de tüm aile keyifli vakit geçirmek için arayışlara alternatifler oluştu. Çocuğunun eğlenirken öğrenmesini, hem de kendini geliştirdiğini görme arayışındaki ailelerin artık  harika bir alternatifi var: Legoland Discovery Center kapılarını açtı!

Legonun yaratıcılığa tartışmasız katkısını bilen ve çocuklarını “sistematik yaratıcılık” kavramıyla belki de bu sayede tanıştıran aileler çocuklarını bu merkeze getirdiklerine tam gönüllerinden geçtiği bir günü ailece geçirebilecekler.

Legoland Discovery Center’da Sizi Neler Bekliyor?

Kapıdan girerken birer çocukların boynuna gizli görev kartlarından oluşan birer kimlik takılıyor ve çocuklar discovery center içinde ziyaret ettikleri noktalardaki damgalarla tamamladıkları görevleri damgalıyor. Arada damganın haricinde oradaki aktivite alanlarındaki gözlemleriyle yanıtlanması gereken sorular da yer alıyor. Tüm damgaları basıp sorular yanıtlanınca ödül başarınızı taçlandıracak bir Legoland rozeti. Çocuklar bu oyundan girer girmez hoşlanıyor.

IMG_0281
Ziyaretinize 4D sinemayla başlayabilirsiniz. Minik bir uyarı çocuğunuz 4 yaşının altındaysa ya da 4d’ye alışık değilse üstüne gelecek su damlaları ve filmin yüksek volümü rahatsız edebilir. Bu keyifli lego filmi yaklaşık 10 dakika sürüyor. Filmin sonunda birbirlerine kenetlenip ekipçe başarıya ulaşan lego figürinler mutlu sona erişiyor.

4d cinema - Kopya

Filmden sonra ziyaretinize lego fabrikasının nasıl işlediğini gösteren alanla devam edebilirsiniz. 4 grup halinde aileler içeri alınıyor, çocuklar farklı figürinleri önlerindeki ekrana bakarak hareket ettikleri kollar sayesinde oluşturuyor. Legoland tema parklarından birine gittiyseniz bu alanın orada çok daha kapsamlı olduğunu ve bir fabrika alanı yaratıldığını göreceksiniz ancak burada da kompakt bir şekilde görülebiliyor. Bu alanın çıkışında tek parçalık lego hediyenizi alıyorsunuz.

IMG_0296

Discovery Center’ın her köşesinde lego havuzları var. Zaman zaman bir sonraki aktiviteye yol alırken verdiğiniz molalar uzun lego model seanslarına dönüşebiliyor. Karıştır, birleştir, ilginç modeller oluştur, oldukça eğlenceli.

Sırada Krallık Macerası var. Discovery Center’daki iki hareketli oyuncaktan ilki olan bu alanda çocuğunuzla iki sıralı bir araca biniyorsunuz.  Göreviniz araçta bulunan lazer tabancalarınızla  prensesi kaçıran kötü adamları  elimine etmek. Bir kaç dakikalık heyecanlı turun ardından prensesi kurtarıyorsunuz. Bazen böyle karanlık tünelli aktiviteler minikleri ürkütüyor ancak Krallık Macerası o kadar stres yaratacak bir alan değil kanımca.

IMG_0298

Buradan çıkışta damgalar kimliklere işleniyor ve sırada Miniland var. Miniland adından da tahmin edeceğiniz gibi minyatür modellerden oluşan bir sergi alanı. Gittikleri her ülkeye özel yapıları modelleyen Legocular Istanbul’un da enfes bir kopyasını yapmışlar.  Galata Kulesi’nden Ayasofya’ya, Sultanahmet Camii’den Boğazköprüsü’ne keyifli bir Istanbul turu sizi bekliyor. Detaylar çok özenli, sizi de aslında yapabilecekleriniz konusunda cesaretlendiriyor.

IMG_0320

IMG_0323 1

IMG_0325 1 IMG_0314 1

IMG_0306
Şehrinizin dışına çıkmak ve çocuğunuzla dünya turu atmak isterseniz bu da düşünülmüş. Dünyanın çeşitli başkentlerinden mimari yapılar binlerce lego parçanın yoğun emek ve uzmanlıkla birleştirilmesiyle karşınıza çıkıyor. Gezip görüp keşfetmek isteyen aileleri burada  Big Ben, Eyfel Kulesi, Mısır Piramitleri, Pisa Kulesi, Tajmahal, Sydney Opera Binası’nın minyatür modelleri karşılıyor. Gerçeklerini yerinde görene kadar hangisinin nerede olduğu ve ne önem taşıdığını çocuğunuza anlatmak size kalmış. Ayrıca mini bir tünelle çocuklar modelin ortasına girebiliyor  ve daha da yakından inceleme fırsatı yakalıyor.

IMG_0333 1

IMG_0335 1

IMG_0329 1Miniland’ten çıkışta özellikle erkek çocuğunuz varsa vedalaşın çünkü  hızla sizi koşarak terk edebilir: “Lego Yarışçıları İnşaa Et ve Test Et” bölümüne geliyorsunuz. Burada sayısız irili ufaklı teker, aks ve lego parçalarından çocuklar kendi araçlarını yapıyor ve ister iki şeritli rampanın tepesinden isterse kısa ancak bir kaç aracın bitiş çizgisine kadar yarışabileceği pistin başına kuruluyorlar. Sizin çocuğunuz da benim oğlum gibi “taşıtlarım olmadan asla” diyorsa bu alanın hakkını verecektir.

IMG_0347 1

IMG_0345 1

Yarışlar tamamlandıysa sıra Merlin’in Çırağı’nda. Pedallarla çevirerek yükseğe çıkarabileceğiniz dönen araçlar ve çevrenizde troller… Bir kaç dakikalık eğlence size discovery center’i biraz daha yukardan görme fırsatı veriyor.

Legoların arasında kendini kaybetme zamanı geldi derseniz Master Builder Academy’e buyrun. Burada düzenlenen atölye çalışmalarında uzman ağabey ve ablalar çocuklara ilginç yapı ve modelleri nasıl yapacağını gösteriyor. Oğlum kitapçık ve uzman eşliğinde hızlıca yaptığı balinayı çok sevdi, sizin çocuğunuz da bundan hoşlanabilir ve aklına gelenleri sorabilir ayrıca burada yaptığı modeli küçük bir ücret karşılığı legoshoptan satın alabilirsiniz.

IMG_0368

Discovery Center burada bitmiyor, yürüyen merdivenlerle üst kata çıkılıyor. Yorulan ve acıkan aileleri burada bir kafe karşılıyor. Çocuklarının enerjisi bitmemiş anne babalar burada dinlenirken göz hizalarındaki oyun parkında çocukları eğlenceyi sürdürüyor.Yangın Akademisi’ndeki kaydırak tünellerde maceracı çocuklar itfaiyecilere taş çıkarıyor.  Boy sınırı 1.40m ve girişte ayaklarında çorap isteniyor, aklınızda olsun. Daha bebe bir legocunuz varsa İnşaat Sahası onlara göre. Yumuşak inşaat tuğlalarıyla oynayabilir, isterse vinç kabininde oturabilir.   DUPLO Kasabası da en küçüklere göre iri parçalı lego duplolarla oynayarak hayalgüçlerini gönüllerince kullanabilirler.

IMG_0288

Üst kattaki son bölüm Oliva’nın Evi hemen merdivenin önünde karşınıza çıkıyor. Pembe, beyaz, mor legolar ve lego seklinde oluşturulmuş bu minik eve mutfaktan giriyorsunuz. Herşey öyle sevimli ki büyükleri de cezbediyor. Evin salonuna geçtiğinizde  karaokeye meraklı bir çocuğunuz varsa bayram edebilir, siz mor koltukta onu izlerken buradaki mikrofonu eline alarak sahnesinde şarkılar söyleyebilir.

IMG_0381 1Çıkmadan önce lego mağazasına uğramak isterseniz yüzlerce lego setinden çocuğunuza uygun olanlardan birini satın alabilirsiniz. Belki daha da eğlencelisi, şekercilerdeki gibi gramajla satılan lego parçalarından almak olabilir. Kepçe kepçe istediğiniz renkte ve şekilde parçaları doldurun ve çocuğunuzun hayalgücü onu nerelere sürükleyecek görün.

Bu arada Legoland Discovery Center doğumgünü partileri için de güzel bir deneyim sunuyor. Legocu çocuğunuz ve arkadaşları neşe dolu bir günü burada geçirebilir, bunun için parti odasına rezervasyon yapıp çocuk sayısını belirlemeniz yeterli.

IMG_0383 1

Bilet fiyatları ve seçenekleri merak edenlere..

3 yaş altına ücretsiz olan Lego Discovery Center,çocuk bileti 30 yetişkin bileti ise 37,5TL ancak açılışa özel yetişkinlerden de çocuk fiyatı uyguluyor. Benim çocuğuma bir kez yetmez diyorsanız yıllık kartlar avantajlı bir seçenek olabilir. Yetişkinler için 95 çocuklar için 80tl olan bu kartlarda sınırsız giriş yapabilir, hem lego mağazasında, hem doğumgünü partilerinde %10 indirim yakalayabilirsiniz. Ayrıca kafede de %20 indirim uyguluyor. Aklınıza yattıysa gitmeden online olarak kartları alabilir, hem de açılışa özel  %10 indirimi de bu şekilde yakalayabilirsiniz. Bileti online almanızı şiddetle tavsiye ederim çünkü girişler seanslarla gerçekleşiyor. Yani çat kapı gittiğinizde yoğunluk olursa farklı bir seans saatine yönlendirilebilirsiniz.  Ama önden alırsanız rahatça istediğiniz saatte girebilirsiniz. Yine biletiniz varsa farklı bir sıradan içeri giriyorsunuz. Yıllık kartı alırsanız girişiniz her zaman garanti.

IMG_0353 1

Nerede diyenlere…

Legoland Discovery Center’ı ziyaret için Bayrampaşa’da Forum Alışveriş Merkezi’ne gelmeniz gerekiyor. Sealife Akvaryumu’nun bulunduğu  taraftan alışveriş merkezine girerseniz daha rahat bulursunuz. Haftasonu araba ve trafikle uğraşmak istemiyorum derseniz metronun Kocatepe istasyonu girişe bir kaç yüz metre ötede sadece.

Daha farklı bir bilgiye ihtiyacınız olursa adresleri:

http://www.legolanddiscoverycentre.com/istanbul/

1 Yorum
  1. Muge Akalp 7 sene önce

    Eyfel kulesi

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?