Avrupa’nın soğuktaki cazibesinin kaynağı, gece gündüz kalabalığıyla, süslemeleriyle ışıklandırmasıyla renklenen Noel pazarları. Yeni yılın hayatımıza harika yenilikler katmasını dilerken soluğu yılın son seyahati için Avrupa’da alıyoruz.

Londra, İngiltere

Buz pateni pistleri kuruldu, şehrin dört bir yanında pazar yerleri açıldıysa Londra’da yeni yıl yaklaştı demektir. Şehrin en kalabalık meydanlarından  Leicester Square’e vardığınızda, Noel Baba’nın çocuklarla buluşmayı beklediği yerde bir de Noel kabaresinin yapıldığını görebilirsiniz. Londra Kulesi manzarasını bir yanınıza alıp, Thames nehrinin kıyısı kurulu tezgahlarda satılan el işi hediyelikler arasından belki soğuktan üşüyen minik ellere el örgüsü bir eldiven almak isteyebilirsiniz.

Müzikleri ve yemekleriyle Danimarka, Finlandiya ve Norveç’in farklı kültürlerini deneyimleyebileceğiniz ayrı Noel pazarları ise Londra’nın kozmopolitliğini hissedeceğiniz yerlerden sadece bir kaçı. Pazarlardan bence en renklisi, Hyde Park içine kurulan Winter Wonderland. Burası, çocukların ilgisini çekebilecek pek çok atraksiyon,  Magical Ice Kingdom gibi buzdan bir heykel sergisi ve renkli bir lunaparkı Noel pazarıyla birleştiriyor. Cindrella on Ice ise benim gibi minik bir kızınız varsa uğramak isteyeceğiniz yer.

Londra’da bu aktiviteler genel olarak 1 Ocak akşamına kadar sürüyor. Eğer şehirden çok daha uzaklaşmadan bir yer görelim derseniz Bath’taki Noel pazarında yerel ürünlerden oluşan pazarı görmek isteyebilirsiniz.  Londra’da çocuklar yapılacaklar konusu ise uçsuz bucaksız, her aileyi mutlu edecek bir köşe bulunur.

Salzburg, Avusturya

Kayak meraklısı ailelerin Alpler’e çıkış noktalarından biri olan Salzburg, yeni yıla yaklaşırken bir başka güzel. Mozart’ın anısının yaşatıldığı en önemli yerlerden biri, doğduğu ve çocukluğunun bir kısmının geçtiği Hagenauer House olsa gerek. Müziğe meraklı olan bir çocuğunuz varsa belki iyi bir ilham kaynağı olabilir. Müziğin kulağınızı dolduracağı şehirde Noel pazarının geçmişi ise 15.yüzyıla dayanıyor. O zamanlar  Tandlmarkt olarak anılan, şehrin kalbi Katedral Meydanı’nda kurulan pazar 17.yüzyılda ise Nikolaimarkt olarak anılmaya başlanmış.

 Günümüzdeki haliyle ise buradaki etkinlikler 26 Aralık’a kadar sürüyor. Geleneklere göre süslenen yılbaşı ağacının etrafındaki tezgahlardan  yerel hediyeler bulabilir, festival atmosferinden lezzetler tadabilirsiniz. Gitmişken gece ışıldayarak karşınıza çıkan saraylar, parklar müzeler gündüz ziyaretinizi de bekler.  Hohensalzburg Kalesi’ne fünikülerle çıkıp manzaraya bakmayı da ihmal etmeyin. Gelenekselin yanında farklı bir ambiyans için özellikle taşıtlara meraklı bir çocuğunuz varsa Hangar 7 Uçak Müzesi, ilginç konseptiyle ilginizi çekebilir.

Salzburg’un küçük havalimanında uçaklar, yarış arabaları ve özellikle küçük büyük erkeklerin ilgisini çekebilecek sergilemelerin yanı sıra,  kubbesinin altında farklı lezzetler sunan restoranlar da barındırıyor. Yazın daha keyifli belki ama yine de Hellbrunn Sarayı da, Mirabelle Bahçeleri de görmeye değer.

Köln, Almanya

Almanya bence müzeleri, sarayları ve renkli aktiviteleriyle bir çok şehrini çocukla seyahat için cazip kılıyor. 600 yılda yapılan katedraliyle Köln de bunlardan biri. Üstelik katedral tüm ihtişamıyla Noel pazarlarından en güzellerinden birine eşlik ediyor. 23 Aralık’a kadar süren pazarlardan Angel’s Christmas Market ise şehrin en eskisi olarak Neumarkt’ta kuruluyor.  

Noel Baba’ya burada pazarın adından da anlaşılabileceği gibi sürprizi ışıltılı kıyafetleriyle etrafa neşe saçan melekler eşlik ediyor. Kızım Melis gibi ata binmeyi seven minikler için ponyler ve farklı aktiviteler de burada karşılıyor. Köln’deki Çikolata Müzesi ziyaretinizin tatlı duraklarından biri olabilir. Hänneschen Tiyatrosu’nda ise bir kukla gösterisi yakalayabilirsiniz. Ren nehrinin kıyısında yürüyebilir, üzerinden teleferikle geçerek şehrin manzarasına farklı bir bakış atabilirsiniz. Lego gibi görünen evler ise bir zamanlar balık pazarı olan Fischmarkt meydanında  geriye kalanlar. Köln, yükselen tarçınlı kurabiye kokuları ve geleneksel sıcak şarap glückwein ile ortam oldukça keyifli.   

Colmar, Fransa

Bu küçücük Fransız kasabası, Alsas bölgesinde, Almanya ve İsviçre’nin yanı başında yer alıyor. Basel’e uçtuktan sonra 45 dakikalık tren yolculuğuyla ulaştığınızda ise kendinizi bir masalın içinde hissediyorsunuz. Nehir kıyısını, renkli mimarisiyle La Petite Venise’i doyasıya fotoğraflamanın ardından kendinizi buradaki beş harika pazara sırasıyla atabilirsiniz. Ortaçağdan kalan geleneklerin sürdürüldüğü pazarlarda, ister tatlı kreplerle ister buraya özgü pizzayı andıran tart flambee gibi bir çok lezzetle karnınızı ailece doyurabilirsiniz.

Dar sokakların birleştiği meydanlarda asılı ışıklar, renkli süslemeler çalan müziklerle ortamı ısıtıyor.  Satıcıların bir kısmı komşu Almanya’dan geliyor.  Buz pisti, çocukların çiftlik hayvanlarını sevebileceği minik bir hayvanat bahçesi de 31 Aralık’a kadar açık olan  pazar yerinin neşelerinden biri.  Colmar’da sanat meraklısı aileler Musee d’Unterlinden’e uğramalı. Musee Du Jouet Et Du Petit Train, otomatomlardan, çeşitli oyuncak ve trenlere miniklere üç katlık alanında eğlenceli bir seçki sunuyor. Strasburg’a ve Basel’e de vakit ayırmak isteyebilirsiniz, çok yakındalar, aklınızda olsun.

Dublin, İrlanda

Dublin’e bizim ilk gidiş nedenimiz U2’yu evinde  dinleme isteğimiz olsa da,  çocuklarla burada yeni yıla girme fikri oldukça eğlenceli. Şehrin dört bir yanında açılan pazarlardan önce, tarihi 1591’e dayanan dünyanın en seçkin üniversitelerinden biri olan Trinity College’ın muhteşem kütüphanesi Long Room’a uğrayın. Büyükler Guinness Storehouse’da bu siyah biranın  üretimini görmek isteyebilir. Küçükler Dublin Hayvanat Bahçesi’nden de Ocak ayının ilk haftasına kadar burada sürecek ışık festivalinden keyif alabilir. The National Gallery of Ireland, Vermeer’den Picasso’ya zengin koleksiyonunu görmek isteyen ailelere özel turlar düzenliyor.

Noel pazarlarında atlıkarıncada atı mı yoksa faytonu mu tercih eder miniğiniz? Smithfield Square’deki pazarda bununla birlikte bir de dışarda sinema gösterimleri oluyor. Point Square’de bulunan bit pazarında ise koleksiyonerleri ve ilginç eşya ve aksesuarlara bakınmak isteyecekleri mutlu edecek ürünler mevcut. Üşüyenler için Ha’Penny Christmas Market, kapalı alanda hediyelikler, aksesuarlar ve içecekler sunuyor, bir başka alternatif olan MART Market ise, eski bir itfaiye  istasyonu içine kuruluyor. Apres Dublin, geleneksel pazarların yanında   VR kayak deneyiminden, şişme kar küresine, çocuklar için farklı atraksiyonlarla farklı bir alternatif oluşturuyor. Şehir küçük, hava soğuk ama kalabalık içinde mutlu yüzlerle içinizi ısıttığı kesin.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?