Bu yaz seyahatlerinizde önceliğiniz kısıtlı zamana çok şey sığdırmaktan ziyade yeni keşiflere yelken açmaksa içinizdeki seyahat ateşinin götüreceği yere iki teker üstünde gitmeyi denemelisiniz. Conde Nast Traveller için bisikletli  seyahatin püf noktalarını araştırdım.

Bir kasabadan diğerine, ara yollardan, ormanın içinden, adını bile duymadığınız köylerden, rüzgarı yüzünüzde hissederek ulaşmak… Yedi günde üç ülke yerine bir yeri, bir kültürü, sindire sindire, yerel insanlarıyla deneyimleyerek keşfetmek isteyenler seyahat aracı olarak bisikleti tercih ediyorlar.

Bisikleti hayat felsefesi edinenlerin blog’u Bisikletizm’in kurucusu Pınar Pinzuti gözleri parlayarak anlatıyor: “Bir dağın zirvesine vardığımızda gördüğümüz manzara, orman içinde bir göl kenarında çadırda bir gece geçirmek, yediğim her şeyin bana dünyanın en lezzetli yiyeceği gibi gelmesi, normal turistlerin görmediği ve asla bilemeyecekleri patikalarda el değmemiş doğayla baş başa olmak pedal çevirmenin tartışmasız en büyük ödülü”. İster hafta sonu gezgini ister bir macera tutkunu olun, bisikletli seyahate çıkmanın keyfine varmadan önce bilmeniz gereken şeyler var.

HAZIRLIKLAR BAŞLASIN!

Böylesi bir tura çıkmadan önce aklınıza düşecek ilk soru “Bisikletle yollara dökülmek için ne kadar fit olmalı?” olacaktır. Minik Gezgin, Yolda Büyümek kitabının yazarları, bisikletli gezgin aile İnci ve Soner Sarıhan’a göre günlük hayatınızda bisiklet rutin olarak varsa, yolda düzenli beslenip uyuduğunuz takdirde tur temposuna bir haftada uyum sağlamanız mümkün. Soner Sarıhan ekliyor: “Biz genellikle dört- beş kilo vermiş olarak dönüyoruz yolculuktan. Günlük hayatta bedenimizde bu kadar fazlalık birikiyor demek ki”. Yanınıza alacağınız her eşyanın sizi yavaşlatıp yoracağını da düşünürseniz çantanıza nelerin gireceği kısmı da hassas bir konu. “İnsan yanına pek çok şey almak istiyor fakat bir yerden sonra siz bisiklete değil de bisiklet size biniyormuş gibi geliyor. O yüzden ayarı iyi tutturmak fakat ilkyardım, gıda, mutfak ve kişisel temizlik malzemelerini de unutmamak lazım” diyor İnci Sarıhan.

i-xgS42fk-LPeki nasıl bir bisikletle yollara düşmeli? Bikeitalia.it’in kurucusu Paolo Pinzuti tüm koşullara uygun çelik kadrolu tur bisikletini tercih ettiklerini söylüyor. Su geçirmez çanta, su ve rüzgara dayanıklı teknik giysiler ile ufak tefek tamirat ve bakım aletleri olmazsa olmazlardan.

YILDIZLARI ÖRT ÜSTÜME

Pınar Pinzuti, çıktıkları bisiklet turlarında Bike Hotel veya Bed &Breakfast’larda konaklamayı tercih ettiklerini söylüyor. Eşi Paulo’yla, Bolivya gibi yerleşimin az olduğu ülkelerde pedalladıklarında ise kamp malzemelerini eksik etmiyorlar. Pınar’a göre, İzlanda’da kampingler otelden daha konforlu, kampinglerin olmadığı Ürdün’de ise yıldızlar altında uyumak muhteşem.

DE-2015-12-14Konfor alanından çıkmak istemeyen bisikletli gezginler için, dünyanın pek çok coğrafyasında bisiklet seyahatleri düzenleyen Trek Travel’ın turları cezbedici. Napa ve Sonoma’da panoramik manzaralar; farklı üzümleri tanıyıp şık kır yaşamını gözlemleyebileceğiniz, keyifli yemekler yiyebileceğiniz programlar sunuyorlar (trektravel.com). Şirketin Pazarlama Müdürü Mark Thomsen, çantanızın ağırlığının da sorun olmadığını söylüyor; bagajlarınız siz pedalı neşeyle çevirirken bir sonraki otelinize ulaşıyor.

cycling-inHAYDI YOLA ÇIKALIM!

Peki bugün karar verip yarın yola çıkmak mümkün mü? Bir günde ne kadar mesafe kat etmeli? Bu soruların cevapları hem bisikletçiye, hem de gidilen coğrafyaya bağlı. Rota planı yapmak ise işin en incelikli kısmı. Pınar Pinzuti kendilerinin bir haftalık tatilde en fazla 500 kilometrelik bir rota çizdiklerini, ilk defa böylesi bir tura çıkacakların ise birkaç günlük bir bisiklet festivaline katılarak tecrübe edinmeleri gerektiğini söylüyor. Soner Sarıhan ise günlük 40-70 kilometre arası yol yapmanın genel olarak tatmin edici olduğunu belirtiyor.

Eurovelo bisiklet rotası ağı (eurovelo.com) Avrupa ülkelerindeki tabelalarla işaretlenmiş bisiklet yollarını, yol boyunca sıralanan konaklama, yeme-içme hatta teknik servis hizmetleriyle ilgili bilgileri meraklılarıyla paylaşıyor.

EuroVelo-Cycle-Network-graphic-1024x684

Bu rotalar arasında Fransa’da çocuklu  ailelerin konaklayabileceği göl ve nehir kenarlarından geçeni de İskandinav ülkelerinde offroad yapmak isteyenleri yönlendireni de mevcut. Hızınızı belirleyip bir tanesini seçebilirsiniz.

BILINMEYEN DIYARLAR, GÜVENLI PEDALLAR

Bisikletle yüzlerce kilometre yol kat etmek, rampaları tırmanmak, yağmur altında veya rüzgara karşı pedal çevirmek elbette kolay değil. Güvende hissetmek için bir tur şirketini arkanıza almak isterseniz, bisikletle rehberli ve kişiye özel programlar sunan Skedaddle tur şirketi hizmetinizde (skedaddle.com). Ayrıca kuş uçmaz kervan geçmez yerlerde, uydu bağlantısıyla çalışan Globalstar’ın küçük ve hafif uydu takip cihazı Spot; panik tuşunu kullandığınızda dünyanın her yerinde yerel emniyet kaynaklarına ve arama kurtarma derneklerine konumunuzu ulaştırıyor (globalstar.com.tr).

BISIKLETIN TEKERI DÖNÜYOR, DÖNÜYOR

Son 20 yılda İran’dan Umman’a, Hindistan’dan Bangladeş’e 42 ülkede toplam 65 bin kilometrenin üstünde pedal çevirmiş gazeteci, fotoğrafçı Rick Gunn; gördüğü coğrafyaların kendisini değiştirdiğini söylüyor: “İnsanlarla araba gibi metal bir kutu içinde değil de, bisikletin selesinden bakarak, yüz yüze gelmenin özgürleştiren bir yanı var.” Rick “Bisikletle seyahat zor değil mi?” sorusuna; “Elbette ama bu rahatsızlığın en az 10 katı kadar da müthiş bir ödülü var” diye cevap veriyor. Rick’e göre turistler rahatlık, gezginler büyü arıyor. Bisikletle seyahat de bu büyüyü katlayarak arttırıyor.

Red Hot Chili Peppers’ın şarkısında söylediği gibi “Bisiklet çok iyi bir buluş!”.

Power Through Riders ascend the Haute Catergorie climb of the Col Agnel on stage 18 of the Tour de France in Galibier, France. Mike Powell 01MANZARAYA DOYURAN ROTALAR

Alpler’de 28 kasabanın, motor gürültüsünden uzak, sürdürülebilir turizmi desteklemek amacıyla güçlerini birleştirerek kurduğu Alpine Pearls birliğinin rotası bir harika. (alpine-pearls.com)

Venedik’te başlayıp Ferrara, Ravenna gibi doğa ve tarih zengini şehirlerden geçerek Toskana’ya ulaşmak; Floransa’dan Chianti’nin yeşil tepelerine, buradan Umbria’nın ortaçağ kasabalarına, Molise’nin ayçiçeği tarlalarına doğru süzülmek bir başka.

Bisikletle Türkiye’yi turlamak isteyenler için Kapadokya müthiş bir seçenek. Hızını alamayıp birkaç günlük festivallerden birine katılmak isterseniz Karadeniz’den Nemrut’a, Eğridir’den Erciyes’e ve Hatay’a; değişik rotalarda bisikletlilere katılabilirsiniz (bisikletrotalari.com)

İLHAM PERISI: FRANSA BISIKLET TURU

Dünyanın en iyi bilinen bisiklet turlarından Tour de France bu yıl, 2 Temmuz’da Mont Saint-Michel’in büyüleyici atmosferinde başlayıp Angers ve Limoges üzerinden devam edecek. Dağ taş dere tepe Fransa’da kalmayıp Jura dağlarından İsviçre’ye de geçecek olan bisikletçiler, 24 Temmuz’da her zaman olduğu gibi Champs-Élysées’de finiş çizgisiyle buluşacaklar (letour.fr).

Her yıl bahar aylarında düzenlenen, Türkiye’nin en önemli bisiklet etkinliklerinden Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu damemleketten bir ilham kaynağı.(tourofturkey.org.tr)bisiklet_1 bisiklet_2

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?