Pakolino’yu tanıyor musunuz? Postacı ağabeyin her ay kapımıza getirdiği evin neşe kaynağı. Üstünde sempatik bir kaplan logosu olan kutudan, ailece kaliteli vakit geçirmemizi sağlayan üç sürpriz paket çıkıyor. Her ay farklı bir teması var,  okul öncesi dönemde gelişimi önemli olan küçük motor kasları, büyük motor kasları, keşfetme, yaratıcılık, araştırma, dil ve duygusal gelişim düzenli olarak yapılan bu aktivitelerle pekişiyor.  Melis 2,5 yaşında ancak daha çok Tan’a hitap eden bu kutulardaki aktivitelere mutlaka katılıyor.

pakolino gezgin cocukEğer siz bu zamana kadar Pakolino’ya  erişemediyseniz bu ay tam zamanı. Neden mi diye sorarsınız tema tam da bizim ruhumuza hitap ediyor: Dünya turu!  Empati ve hoşgörüyü merkeze alarak gezgin aileleri çocuklarıyla beraber farklı kültürleri keşfetmeye davet eden kutular yaklaşan tatilde size de keyifli vakit geçirtebilir.

Fırsat bu fırsat, bir yandan “Gezginin Dünyası” kutumuzu yapalım hem de Uzman Psikolog Melis Özmen’e seyahatin çocukların hayatındaki etkisini soralım istedik.

Sizce aileyle yapılan seyahatlerin çocukların gelişimi üzerinde nasıl bir etkisi var?

Bir çocuk seyahatte pek çok yeni uyaranla karşılaşacaktır. Bunlar farklı yerler, manzaralar, insanlar, yemekler, tatlar, kokular gibi, çocuğun hayatını zenginleştirecek, muhtemelen yeni şeyler öğrenmesini sağlayacak deneyimler olabilir. Bu da çocuğun hem zihinsel hem de sosyal gelişimi açısında faydalıdır. Ayrıca çocuğun ailesiyle birlikte mutlu ve huzurlu bir süreci yaşaması duygusal gelişimine, farklı insanlarla ve çocuklarla iletişime geçmesi de sosyal gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

1483442471_PAKOL__NO_1-2

Seyahat öncesi çocuklara gidecekleri yerlerle ilgili neler anlatılmalı?

Her ne kadar farklılıklar ilgilerini çekse de, alışkanlıkları konusunda çocukların hassasiyetleri vardır. Bu yüzden tüm değişimlerde olduğu gibi, seyahat öncesinde de çocuklara kısa bir şekilde ama adım adım süreci anlatmak faydalı olacaktır. Nereye gideceğinizi, kısaca oranın nasıl bir yer olduğunu, ne ile ve ne zaman gideceğinizi, orada neler yapacağınızı varsa farklı olarak neler yiyip görebileceğinizi anlatabilirsiniz. Burada önemli olan ilk şey çocuğunuzun kafasındaki bilinmezliği yok etmektir. Böylece kendini güvende hissedecek ve gittiğiniz yerde daha huzurlu olacaktır. İkincisi öncesinde gidilecek yer ve orada yapılacak şeyler hakkında konuşulması ve üzerine çocuğunuzun bunu deneyimlemesi, farklılıkları öğrenmesini daha da kolaylaştıracaktır.

pakolino cocukKimi ailenin seyahatlerden çocuklarının hiç bir şey hatırlamayacağını düşünüyor. Bunun hakkında ne söyleyebilirsiniz?

Yetişkin halimizle küçük yaşlarımızı, belki de birçok anımızı hatırlamıyor olabiliriz. Ama bu tüm o anıların beynimizden silindiği anlamına gelmiyor. Sadece beynimiz ailemizle geçirdiğimiz keyifli anları, daha gerilerde bir yerde, yani bilinç dışımızda depoluyor. Günümüzde yapılan farklı birçok teknikle tüm bu anıları, hatta anne karnına kadar birçok deneyimimizi yeniden hatırlayabiliyoruz. Bu da bize beynimizden hiçbir şeyin silinmediğini kanıtlıyor. Aslında hatırlamadığımızı düşündüğümüz anıların hayatımıza büyük etkisi oluyor.

1483442466_PAKOL__NO-2En az hatırlanan 0-6 yaş döneminde hayatımızın, kişiliğimizin temelini oluşturuyoruz. En köklü inanç sistemlerimizi o dönemde ediniyoruz. Bazen sürekli aynı senaryoları yaşadığımızı hissederiz. Aslında sebebi o yaşlarda aldığımız bir kararla, o konuyla ilgili oluşturmuş olduğumuz inanç sistemimizdir. İşin ironik kısmı bu kararların birçoğunu hatırlamadığımız için aynı senaryoları nedenini bilmeden tekrarla yaşarız. Yani aslında ailelerin hatırlanmayacağını düşündüğü tüm o deneyimlerin hayatımızda sandığımızdan çok daha büyük bir önemi var.

Seyahatlerin bir diğer faydası da, çocuk ne kadar küçük olursa olsun, ne kadar çok farklı uyaranla karşılaşırsa, gelişiminin o kadar hızlanması. Farklı uyaranlara yeterince maruz kalmamış çocuklarda gelişim geriliği bile olabiliyor. Bu nedenle çocuklarımızla birlikte dünyayı gerek seyahatle, gerek oyunlarla keşfetmemiz şart

Pakolino’nun Ocak 2017 aktivite kutusunda neler var?

Çocuklar önce dünya haritası üzerinde kıtaları ve ülkeleri keşfe çıkıyor, sonra dokuma tezgâhı kurarak her kültürün ilk çağlardan bu yana geliştirdiği dokuma örneklerini öğreniyorlar. Üçüncü ve son aktivitede ise, Çinlilerin elektrik ve gaz lambası icat edilmeden önce evlerini aydınlatmak için kâğıt ve ipekten yaptıkları mumlu fenerlerden yapıyorlar. Hem de Çin’in en önemli sembolü sevimli Panda şeklinde!

18-2Unutmayalım: Çocuklar en iyi oyun yoluyla öğrenir

Özmen diyor ki  “Özen gösterme, farklılıkları kabul etme, ilgilenme, sevgiyi gösterme, duyguları ifade edebilme gibi beceriler çocukların empati yeteneğini olduğu kadar sosyal gelişimini de destekler. Çocuklar en iyi oyun yoluyla ve taklit ederek öğrendiği için bu becerileri sizde gözlemlemeleri, bunları da oyunlar aracılığıyla sergilediğiniz çeşitli kültürlere ait giysiler, dokular, müzikler, yemeklerle ve tavrınızla görmesi çok değerlidir.”

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?