Aracınızı siz seçin: Ister iki ister, ister dört teker üstünde ya da atalarımızın izinde at üstünde yollara dökülün. Misafirperver Kırgızistan sizi doğasını keşfetmeye davet ediyor.

Camping, glamping tamam, sırada bözüy çadır var.

Doğayla buluşmanızda bambaşka bir konaklama deneyimine hazırsanız  bözüy çadıra buyrun. Kırgızistan’da, doğa turizmi ve yayla kültürünün yaygın olduğu alanlara görülen bu şekliyle cezbeden çadırlar doğadaki eviniz olabilir. Çadır gibi kolay kurulmadığı aklınızda olsun, kurulu çadıra kurulun kımızınızı yudumlayın.

cadır kırgızistan

Bu göller çok yükseklerde

Kırgızistan denildiğinde akla ilk gelenlerden biri olan Tanrı Dağları üstünde yer alan iki binin üstünde gölle muhteşem manzara fotoğraflarınızın fonunu oluşturabilir. Bu dağ göllerinden en yükseği 3016 metrede bulunan Son Köl dağ yaylasıyla çevrili. 668 metre derinliğiyle dünyanın en büyük ikinci kratör gölü olan Issık Gölü ise doğayla buluşma rotanızda kaçırmak istemeyeceğiniz noktalardan biri.

Song-Kol,-Kyrgyzstan-91

Telesiyej, teleski güzel ama peki ya Heli-ski?

Zirveler benim diyen kayak tutkunları adrenalini damarlarında hissetmek için heli-ski turlarını denemeli. Helikopterler küçük gruplar halinde sizi alıyor ve taa yükseklere kayak merkezlerine bırakıyor. Denemeden geçmemeli. Daha sakin bir deneyim için Kırgızistan’da 13 kayak merkezi olduğunu hatırlatalım.

heliski

Yükseğe daha yükseğe!

Türkiye’de dört bin metrenin üzerinde üç dağ bulunurken, Kırgızistan’da bu sayı 29. Kaç tanesine doğru tırmanmak isterseniz size kalmış ama ülkenin ‘göğe uzanan dağlar ülkesi’ olarak neden anıldığının yanıtı bu olsa gerek.  Trekking için de tırmanış için de burada müthiş seçenekler olduğunu aklınızda bulunsun.

kırgizistan

Ceviz ormanlarının en büyüğü

Kırgızistan efsaneler ülkesi. Bu efsanelerden bir tanesi de Büyük İskender’in Hindistan yaptığı sefer dönüşü Kırgızistan’da durakladığı ve Arslanbob ceviz ormanından alarak götürdüğü ceviz ağaçları sayesinde cevizin Yunanistan’a geldiği. Siz de bu ormanda sonsuz gibi görünen ceviz ağaçları arasında soluklanabilirsiniz.

arslanbob

Oyunlar Başlasın: Dünya Göçebe Oyunlarına Misafir Olun

Doğa doyumsuz, kültür oldukça ilginç, bir yandan da atalarımızın geldiği topraklar diye baktığınızda biraz tanıdık. Göçebe kültürünü oyunlarıyla daha yakından öğrenmek için Kırgızistan’ı Dünya Göçebe Oyunları döneminde ziyaret etmek harika bir fikir olabilir.

Issık Göl tarafında Çolpon-Ata kentinde gerçekleşen organizasyonda, kökbörü (oğlak kapmaca), güreş, kunan cabış (uzun mesafeli at koşusu), salburun (avcılık), cirit ve bıçak oyunu, er-eniş (at sırtında güreş), ok atışı, çubuk çekme çeşitli oyunlar var.

kokboru

Adrenalin yüksek oyun ve sporların yanında bozüy kurma yarışmaları, göçebe geleneklerini görebileceğiniz gösteriler, akıl oyunu dokuz korgool (mangala) gibi farklı yönleriyle Kırgızistan’ı görebilmek seyahat deneyiminizi oldukça renklendirebilir.

kırgızistan doga

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?