Kayakseverler, kayağı denemek isteyenler… Tatili fırsat bilip çocuğunuzla kayağa başlamayı düşünüyorsanız ve  aklınızda bazı sorular varsa belki yanıtları bu yazıdadır. 

 

 

Benim çocuğum kayağa bu sene başlayabilir mi? 

Türkiye’de kayak yapacaklar için eğitmenler kayak için 6, snowboard için 8 yaşı öneriyor. Tesis ve kar kalitesi bu öneriyi etkileyen nedenler. Tan 5 yaşında denediğinde kayakları ağır bulmuştu, iki yıldır gayet mutlu. Melis bu yıl Erzurum’da biraz kızak biraz oyunla karda.  Deneyimlerim paylaşmaya devam edeceğim.

 

Kayak malzemesi ne almalıyım?

İlk kez deneyecekseniz içlik ve çorap dışında hiç bir şeye gerek yok. Önce çocuğunuz sevecek mi bakın, ne de olsa neredeyse tüm malzemeler kiralanabiliyor. Çocuklar hızlı büyüyor ve kayak ve ayakkabıları zaten her yıl küçülüyor. Ama biz bu işe gönül verdik her yıl bir haftamızı geçiririz derseniz elbette ne isterseniz alın, hakkını verirsiniz.

Ne kadar zamanda çocuğum öğrenir?

İlk sefer için en azından arka arkaya iki gün geçirin derim. Öğrenmek hem çocuğunuzun sevgi ve ilgisi hem de pratikle hızlanıyor. İmkan varsa 5-7 günlük bir kayak okulu gayet iyi olur. 

Biz kayak bilen bir aile değiliz, hep beraber öğrensek motivasyonu artar mı çocuğumuzun?

Neden olmasın? Dersten sonra çocukların pratiğe ihtiyacı oluyor. Kayan bir  aile olursanız, çocuğunuza da daha fazla pratik imkanı yaratabilirsiniz. Kayak yapan bir aile iseniz, ufak bir öneri, çocuğunuza karşı sabırlı olun, ısrar baskı yaratıyor o zaman da çocuklar kayaktan uzaklaşabiliyor. Kayın, sevin, birlikte her anın kıymetini bilin.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?