Conde Nast Traveller için bahardan yaza doğru çiçek için gidebileceğiniz bazı destinasyonları derledim. Favorim Tokyo, çocukla Tokyo’ya nasıl gidilir ayrı bir blog yazısı olarak yolda.

Seyahat etmek için bahane mi arıyorsunuz? Çiçeklerin peşinde mis kokulu bir dünya turu hiç de fena bir fikir değil. Çiçeklerin peşinde dünya turuna buyrun.

Lale için Keukenhof, Hollanda
Lalelerin gözünüzü kamaştırması için Keukenhof’a buyurun. Hollanda’nın Lale Festivali sırasında Keukenhof rengarenk laleleriyle ziyaretçi akınına uğruyor. 800 çeşit lale olduğuna inanabiliyor musunuz? (keukenhof.nl).

Lavanta için Luberon, Fransa
Cazibesini hem kokusundan, hem de mor renginden alan lavantaların peşinde Provans’a gidebilirsiniz. Haziran sonuna doğru Luberon ve Mont-Ventoux civarında lavantalar kokularını yayılmaya başlıyor. Bölgede tarlaları görmek için bisiklet turları yapabilir, lavantalı yemekler yapmak için kurslara katılabilir, parfüm üreticileriyle tanışabilir ve lavanta müzesini ziyaret edebilirsiniz (theluberon.com).

Kiraz Çiçeği İçin Tokyo, Japonya
Kiraz çiçeği, Japonca adıyla Sakura’nın ülkenin birçok şehrini pespembe bürüdüğü dönemde Japonya’ya gitmek bir başka keyifli. Tokyo’nun dört bir yanındaki parklarda, İmparatorluk Sarayı’nda ve Ginza çevresinde pembenin farklı tonlarını görebilirsiniz. Tokyo’dan yaklaşık bir saatlik kara yolu uzaklığındaki Fuji Dağı’ndaki Shibazakura’da alev çiçeklerinin açtığı festivali yakalamaya çalışın (jnto.go.jp).

Güller için Portland, ABD
Mayıs sonunda gerçekleşen ve Portland’a takma ismi olan Güller Şehri’ni veren Gül Festivali bu yıl 100 yaşına giriyor. Yaklşık 500 bin kişinin katıldığı festivalde Büyük Çiçek Yürüyüşü’nün yanı sıra bandolar, kostümler, güllerle geçişler beğeniyle izleniyor (rosefestival.org).

Vahşi Çiçekler İçin, Cape Floral Bölgesi, Güney Afrika
Rengârenk vahşi çiçeklerin izinden Güney Afrika’yı fethedin. Cape Town’dan yola çıkarak Table Mountain Milli Parkı’na doğru yönelin. UNESCO tarafından da biyolojik çeşitliliği açısından korunması gereken önemli bölgelerden biri olarak belirlenen bu parkın 22 bin hektarlık toprakları üzerindeki bitki çeşidi, Yeni Zellanda’nın toplamından daha fazla olduğunu da belirtelim. Fotoğraf makinenizi hazırlayın ve vahşi çiçeklerin enfes karelerini yakalayın (sanparks.org).

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?