“Anne kum un gibi yumuşak, kek yapacağım!” diyen Melis’e hak vermek gerek. Yumuşak olduğu kadar da beyaz. O bir yandan elindeki plastik kek kalıbını kumla doldururken su doldurmasını istediği ağabeyi Tan, dizine kadar gelen suda renkli balıkları seyretmeye dalmış onu hiç duymuyor bile.

Diyeceksiniz deniz kum her yerde var, bu kadar yolu gitmeye değer mi? Bitmeyen bir yaz için bu cenneti ziyaret etmek kesinlikle tavsiye edilir. Gitmek isteyenler için Maldivlerle ilgili en çok merak edilenlerin yanıtları burada.

Maldivler nerede?

Hint Okyanusu’nda, Ekvator’da, Sri Lanka’nın güneybatısında atol denilen 1,190 mercan adasına yayılmış bir ülke. Bu atollerin 202 tanesinde yaşam var, 87 tanesi ise özel resort adaları oluşturuyor.

Resort adası ve yerel adanın farkı nedir?

Resort adaları, tatil köyü şeklinde otellere ait adalar oluyor ve özel ulaşımla gerektiriyor. Ülke genelinde uygulanan alkol yasağı bu adalarda yabancılar için uygulanmıyor.

Yerel ada ise Maldivlilerin yaşadığı adalar. Alkol gibi kadınlara mayo da yasak. Özel bikini beach denilen alanlarda değilseniz, kadınların mayoyla denize girmesi de ülke kurallarına göre yasak. Bilemeyip girerseniz kısa sürede bir polis ya da yetkili uyarıya geliyor. Test ettim uyarı hızlı!

Çocuklarla gidilir mi?

Beni biliyorsunuz, sağlık ve güvenlik endişesi taşınmayacak her yere çocukla seyahat edilebileceğini düşünüyorum, öyle de yapıyorum. Bir adaya düşsem yanımda isteyeceğim yine bu birlikte gittiğim harika üçlü olurdu.

Nasıl otel seçmeli?

Otel seçerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri nasıl ulaşacağınız. Muhteşem görünen ve bütçenize uygun diye hızlıca rezervasyon yaptığınız bir otelin ülkenin güneyinde uzakta bir atolde, sadece deniz uçağıyla ulaşılabildiğini ve ulaşımın ailece size astarından pahalıya geldiği gerçeğiyle yüzleşebilirsiniz.

Uçağı seçerken de iniş ve kalkış saatlerini dikkatli değerlendirin. Havalimanına indiğiniz saat öğleden sonra geç olursa uçakla ulaşım sağlanan adalara ulaşımınız mümkün olmayabilir. Özel transferle gidilecekler için de yine de teyit etmekte fayda var, böyle durumlarda Male’de bir gece konaklamanız gerekiyor. Dönüş için de durum böyle, öğleden önceki uçaklarda adanızdan sabaha karşı transfer ayarlanıyor. Otel yerlerine ve uçak saatlerine dikkatle bakmalı.

Sadece resortta mı kalınır? Elbette hayır. Tatil evleri, üç yıldızlı mütevazi otellerin olduğu bazı yerel adalar da var. Okyanus, hindistancevizi ağaçları, balıklar elbette sizlerle. Hizmet, yeme içme konusu ciddi fark yaratsa da bütçeye uygun hale getirmek için biraz bu tatil evlerinde, bir kaç gün de resortta kalınarak program yapmak da mümkün.

Çocukla gidecekseniz elbette aktiviteleri olan, odalarında çocuk ağırlamayı kabul eden otellere bakmak hayatınızı kolaylaştırır. Bir de yaşa göre kimi otel çocuklar için ek yatak olduğunda %35 ya da gecelik sabit rakam ekliyor. Bizdeki 12 yaş altı ücretsiz otel konsepti hiç mi hiç yok.

Bir de bilmekte fayda var: Hayallerinizi süsleyen su üstü bungalovlarda kalmak özellikle çocuğunuz küçükse sorun olabilir. Büyük çoğunlukla oteller güvenlik nedeniyle bu odalarda çocukla kalmanıza izin vermiyor.

Ancak kumsalda sizi okyanustan koparmayacak muhteşem konaklama seçenekleri de var. Ufaklık bırakın gözünü açtığı gibi kendini kapı önünde kumla oynamaya kaptırsın, siz de aralık kalan kapıdan gelen okyanusun kokusu ve sesine uyanın.

Ulaşım nasıl sağlanıyor?

Maldivlerde adalar arası ulaşım yerel tekneler, özel yatlar, yerel havayolları ve özel deniz uçaklarıyla oluyor. Seçtiğiniz resorta kendi imkanlarınızla gitmeniz pek mümkün olmuyor, oteller genellikle kendi transferlerini kullanmanızı zorunlu tutuyor.

Yerel adalara ise yerel tekne ve feribotlarla çok ucuza (2-3 dolar gibi) ulaşmanız mümkün. Bu ulaşım şekli özel transferlere göre uzun sürüyor. Birden fazla adayı görmeye karar verirseniz mesafeleri ve adalara ulaşımı doğru planlamalısınız.

Başkent Male ise avuç içi kadar bir yer, pratikte bir ucundan diğerine yürüyebilirsiniz ama boyutuna göre oldukça kalabalık. Trafiğin soldan aktığı yolları ise çoğunlukla tek yön ve labirent gibi. Şehir merkezinde bir tur atıp fikir sahibi olun. Balık pazarını da turunuza ekleyin, okyanustan çıkan ilginç balıklarla tanışın.

Maldivlerde Ne Yapılır?

Mercan kayalıklarının zenginliği anlatılmaz yaşanır.

Okyanusun tadını çıkarın

Büyükler için gündoğumunda ve gün batımında balığa çıkmak keyifli bir deneyim. İsterseniz yakaladığınız balığı barbekü yapacağınız turlar da oluyor.

Tüplü dalıyorsanız suyun üstüne çıkmak istemeyebilirsiniz. Eğer dalmıyorsanız ve okyanusun renkli balıklarını keşfetmek için ailece snorkelleri takmaya hazırlanın.

Otelimiz Bandos Maldives’in iskelesinden önünden girdiğimizde bile rengarenk büyük balıklarla rahatlıkla buluşuyorduk ancak 20 metreye kadar açıldıkça mantalarla, deniz kaplumbağalarıyla karşılaşmak mümkündü. Kaplumbağalar bir çok adaya yumurtalarını bırakıyorlar, belki bir tanesi sizin adanız olabilir.

Mercan kayalıklarına basmamaya özen göstererek suda ilerledikçe balıkların boyları büyümeye başlıyor. Oğlum için sanırım hiç unutmayacağı anlardan biri beline kadar gelen suda yavru köpekbalığını görüp heyecanla peşine düşmesiydi.

Yunusların Peşine Takılın

Düğme burunlu, benekli ve havada takla atan yunusların peşinden gitmek isterseniz, gün batımı cruise turları size göre. Biz çok şanslıydık sadece yunusları değil yavru balinaları da gördük. Hem yunus turu, hem gün batımında Maldivler ve ayağımın dibinde dolanan bebek köpek balığı videoları gezgorkesfet facebook sayfasındaki canlı yayın videoları arasında, izleyebilirsiniz.

Adadan adaya dolaşın

Kaldığınız ada size dar geliyorsa ada gezen turlara takılın. Bazı resortlar konaklama yapmadan tesislerini günübirlik kullanmanıza izin veriyor. Bu da bir seçenek olabilir.

Deniz uçağıyla turlayın

Kalacağınız yere deniz uçağı gerekmese bile toplamı bir saat kadar süren deniz uçağı turlarıyla muhteşem atollere gökyüzünden bakın, büyülenin, doyasıya fotoğraf çekin.

Denizaltı macerasına katılın

Çocuklara söyleyin bugün denizaltı bahçesine gidiyorsunuz. Maldivlerin zengin deniz yaşamını görmek için denizaltı turuna katılmak ufaklıklar için heyecan verici olabilir. Mercanlar parlak renkleri, balıklar çeşitlilikleriyle insanı büyülüyor. Bir de kaplumbağalara selam çakın.

 Issız bir adada piknik yapın

Bizim vaktimiz olmadı ama belki siz yapabilirsiniz. Tekneyle okyanus üstünde bulunan minik kum tepecikleri (sand bank) üzerinde piknik yapmak mümkün. Düşünün tek bir ağaç bile yok. Bu ilginç deneyimi yarım günlük bir turla deneyimleyebilirsiniz.

Maldivler pahalı mı?

Konaklama Asya’nın büyük çoğunluğuna göre pahalı. Bunun önemli bir sebebi elbette eşsiz konumu. En büyük gelir kaynağı turizm olan ülkede otel faturanıza toplam %23 vergi yansıdığını gördüğünüzde sakın şoka girmeyin.

Yerel para birimi  Rufiyaa ise bizim paramızın yaklaşık dörtte biri. Paranızı rufiyaaya biraz çevirmeniz yeter, kalanı yeniden dolara dönerken arada acımasız bir komisyon oluyor. Amerikan doları da, kredi kartı da pek çok yerde kabul ediliyor.

Maldivler’de ne yenir?

Hint ve Güneydoğu Asya mutfağıyla benzerlikler gösteren Maldiv mutfağı balık ağırlıklı, özellikle de ton balığı. Gözünüzü açtığınız gibi kahvaltı büfenizde karşınıza çıkıyor balıklar. Resif balığı da ünlü. Çocuklarınız seviyorsa çok şanslısınız.  Aklınızda olsun, çeşme sularını değil şişe suları tüketin.

Ne zaman gitmeli?

Bizden iki saat ileride olan Maldivlere gitmek için en iyi zaman, tam da yağmurdan kardan kaçmak istediğimiz Aralık- Nisan dönemi. Mayısla birlikte bulutlar artıyor, yağmur olasılığı gitgide yükseliyor.  Yıl genelinde averaj sıcaklık ise 28 derece. 30 güne kadar  da vize gerekmiyor.

Nasıl Gidilir?

THY Male’ye doğrudan uçuyor. Qatar ve Emirates ise aktarmalı olsa da konforlu bir şekilde sizibu cennete ulaştırabiliyor.

KUTU: BANDOS MALDIVES

Bizim tercih ettiğimiz Bandos Maldives öncelikle Male’den tekne mesafesinde olarak gözümüze girmişti. Restoranında çocuk menüsü olması, 3-12 yaş için sundukları çocuk klübü ve aktiviteleri de güneşin tepede olduğu saatlerde bir kurtarıcı oldu.

Odalarda okyanus üstü bungalovdan, kumsal ve orman içinde villalara, havuz başında enfes klübelerden, dubleks jakuzili süitlere farklı konaklama seçenekleri var. Çocukla olunca hem restoranlara hem de kumsala yakın olmakta fayda var, odada unutulanlar, acıkanların ihtiyaçlarına hızla cevap verebilmek adına ideal.

Otelin spası Orchid ise sadece yetişkinler için sanmayın, anne ve kız bakımları da sunuyorlar. 2 yerine 12 yaşında bir kızım olsaydı sanırım buradan dışarı atmazdık.

Kumsalı harikaydı, hem ailece yalnız kalacağınız köşeler hem de diğer misafirlerle kaynaşacağınız köşeler var. File salıncaklar hindistancevizi ağaçları üstüne asılı, sallanıp dinlenebililiyorsunuz. Çocuk klübünde sevdiğim  bir sevdiğim özellikse cok konforlu bir bebek uyutma odası sunmaları.  Otelden çıkış yaptıktan sonrada siz  kumsalda siz kitabınızı okurken çocuğunuz güneşten korunarak öğle uykusunu alabilir.

Seçenekler arasında kaybolduğunuzda yer zaman gezgorkesfet.com üzerinden yardım alabilirsiniz, aklınızda olsun.

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?