Defalarca Kapadokya’ya gelmeme rağmen bu seferki başka bir Kapadokya diyorum kendime. Kısacık vaktim gördüklerim öğrendiklerimle zenginleşiyor. Bunun nedeni bizi misafirperverliği ve projeleriyle karşılayan Simay Bülbül Sarıpınar ve Serhan Sarıpınar. 

Çiftin Kapadokya’daki kültür sanat alanındaki faaliyetleri öncelikle sahip oldukları 1001 Gece Oteli’nin Kapadokya Kültür ve Sanat Merkezi’ne (KSKM) dönüştürmekle başlıyor.  Uçhisar’da üç yıl önce kapılarını açan merkezin kapısında sizi sanatçı Hüseyin Arda’nın elinden çıkma ART heykeli karşılıyor. 

Ardındaki avluda ise Günseli Kato’nun altın rengi atları Kapadokya’nın Güzel Atlar Ülkesi olmasına bir atıf olarak göze çarpıyor. Avlunun bir başka dikkat çeken sanat eseri ise İtalyan sanatçı Angelo Loconte’nin yaptığı küreyi andıran dev sanat eseri. Sanatçı bir de yukarıdan bakıldığında sandalye olduğu anlaşılan üç boyutlu bir eser de bırakmış buraya.

  KSKM’de 6 ülkeden 17 sanatçı’nın 300’e yakın eseri mevcut. Avlusundan içeri girdiğinizde bir zamanlar 1001 Gece Oteli’nin popüler diskosunun yerinde şahane bir sergi salonu aldığını görüyorsunuz. Nezih Başgelen’in özel arşivinden gelen 15 adet Kapadokya gravürün de bulunduğu salonda Fikret Mualla’nın etkileyici beş eseri de sergileniyor.

Ayşe Öztürkmen’in seramik yüz eserleri beni bir an Game of Thrones Yüzler Salonu’na alıp götürüyor. Mağaraların hepsinde farklı sanatçıların eserleri sergileniyor. KSKM’nin hazırlanan yeni salonları mevcut ama minik molamızı 2000 kitabıyla zarif ve zengin kütüphanesinde veriyoruz.

Burada bulunan dev resim albümünün içi henüz boş ancak eski Kapadokya fotoğraflarıyla dolarak sergilenecek. Sayfasını çevirmeden edemiyorum, çocukların da hoşuna gideceğini bilerek.

Bu iddialı merkezin dışında  eylül ayında açılması planlanan  Deli Taburları Müzesi ve 2019 Mart ayında 436 parça eserin bulunacağı Yeraltı Osmanlı Müzesi de var. 2020 yılından itibaren özel bir festival alanı da yaratacaklarını söylersem ne dersiniz?

2022’de kilise restorasyonu ve İlk Hristiyan Mağarası bir başka projeleri. İlerleyen yıllarda Kapadokya Bienali, butik otel ve kültür sanat akademisi gibi her biri ayrı heyecan verici işler Kapadokya misafirlerini bekliyor.

Ruhunda Tasarım Var: Muhterif

KSKM’nin üstümüzde yarattığı etkinin izleri süre dursun, Kapadokya’daki bir sonraki durağımız Muhterif. Kapadokya’nın tek konsept mağazası olan mekan, sergi alanı, tasarım ürünler mağazası ve bar, cafe, restaurant olma özelliği taşıyor.

Üstelik çok yeni, yaklaşık bir ay önce Cappadox döneminde kapılarını açmış. Kapadokya’yı başka bir boyuta taşıyan işler bunlar. Kapıdan bir sergiye adım atarak mekana girdiğinizde, Emilie Gotmann’ın çelik figürleri size merhaba diyor. Solunuzda odada ise daha önce KSKM’de bulunan boğa heykeli vitrinden de dışarı bakıyor.  

Antika ve modern sanat eserlerinin arasından iç avludan geçerek farklı odalara bölünmüş mekanı gezmek oldukça keyifli. 

El yapımı kıyafetler, zarif çantalar, şık takıların yanı sıra dikkatimi çeken DFG markalı telkari, dantel gibi el işi sanatları davet sofralarına modern biçimde taşıyan tasarımlar. Uçhisar Kalkınma ve Dayanışma Derneği’yle Kadın El Sanatları da burada destekleniyor. Gördüğüm ürünlerin online satışı da olacağından sonradan da ulaşabileceğime seviniyorum.

Buldandan getirilen dokuma tezgahı ise sadece dekoratif amaçla burada değil. Askıda gördüğüm bluzlerin dokuması da bu tezgahtan çıkmış.

Muhterif Mağaza’nın ilk şubesi de aslında Sandal Bedesteni’nde, İstanbul’da var. Mekanın alt katında bir zamanlar şıra üretimi için kullanılan alanda bulunan yakmaya kıyamayacağınız mumlar altın yaldızlı kaseler ve seramik ürünleri gördükten sonra buranın belki de en özel odasına kendimi atıyorum.        

Kırmızı Çocuklar Derneği’nin Kırmızı Karavan’ı

Kırmızı Çocuklar Derneği, korunmaya muhtaç çocuklara maddi, manevi bir çok alanda destek olan bir sivil toplum kuruluşu. Çocukların aile ortamı içinde bedensel, eğitsel, psiko-sosyal yönden sağlıklı bir kişilik ve iyi alışkanlıklar kazanarak hayata hazırlanmalarını sağlamak için çeşitli projeler yapıyorlar.

Derneğin yönetim kurulu başkanı, kendi de bir koruyucu anne olan Simay Bülbül Sarıpınar. Bundan üç yıl kadar önce koruyucu aile olmaya karar vererek ailelerine kattıkları Yaşar ile hayatlarında bambaşka bir döneme girmişler.

Kısa bir süre önce doğan minik oğullarıyla da şimdi iki çocuklu bir anne kendisi. Simay hanım, yıllardır içinde bulunduğu moda dünyası ve son yıllarda Kapadokya’daki kültür sanat projeleri üzerine çalışırken bir yandan da bu dernekle daha fazla çocuğun aileye ve kaynağa ulaşması için çalışıyor. Kırmızı Çocuklar Derneği için oluşturdukları markaları Kırmızı Karavan da bunun bir örneği.

Muhterif Mağaza’nın en aydınlık odası, Kırmızı Karavan’a ayrılmış. Minik ellerden çıkan renkli tasarımlar duvarları, rafları süslüyor. Tasarımlar profesyonel üreticiler tarafından üretilmiş.

Oyuncaklar, tekstil ürünleri, saksılar, tabaklar, yastıklar ve daha neler neler. Çocukları yaratıcı bir sürece ortak etmek, yaptıklarının değer bulduğunu gösterebilmek, özgüven sahibi olmalarına destek olmanın en somut örneklerinden biri.

Üstelik burada satılan ürünlerden sağlanan gelir, Kırmızı Çocuklar Derneği’ne gidiyor.Kırmızı Karavan’la koruyucu ailelik konusunda farkındalık yaratacak olması harika. Devlet denetimindeki çocuklar için eğitim etkinlikleriyle çocukların gelişimini destekliyorlar.

Proje kapsamında çocukların sanatsal ve tasarımsal gelişimine yol açabilecek çalışmalar da yapıyorlar. Dilerseniz siz de ürünlerini satın alabilir, Kırmızı Çocuklar Derneği için gönüllü ve sponsorlukla destek olabilirsiniz.

Muhterif’te Leziz Bir Gün

Muhterif’in mutfağı Kapadokya klasiği testi kebabından bizi uzaklaştırdığı için mutluluğumuza diyecek yok. Turistlerin bu kadar yoğun olarak ziyaret ettiği bir bölgede nasıl iyi kahve içecek bir yer olmaz derken, kahvenin yanında bir de ev yapımı granolasıyla kahvaltı şahane geliyor.

Uçhisar Kalesi manzaralı üst terasında oturabileceğiniz gibi, ara kattaki terasta ya da aşağıda sergi alanlarına açılan bölümde de keyifli bir  güne başlamanız mümkün.

Tattığımız zerdeçallı humus üstüne fırında kuzu incik de pekmezli dana yahnili köz patlıcan da enfes. Atıştırmalık arıyorsanız gözünüze falafeli kestirmelisiniz. Mekan bir çok etkinlik için de evsahipliği yapmaya hazır. Kendinizi keyifli bir içkiyle uzun bir gece için aradığınız yeri bulmuş olabilirsiniz.  

 

Kapadokya’ya geldiğiniz zaman mutlaka görmeniz gerekenler listesi işte böyle kabarıyor.

Göreme Açık Hava Müzesi,  Yeraltı Şehirleri ve Uçhisar Müzesi’ne artık KSKM’yi eklemeli ve mutlaka Muhterif’te bir yemek ve alışveriş fırsatını yakalamalısınız.

 

1 Yorum
  1. Muhterif Mağaza 4 sene önce

    Güzel değerlendirmeniz için teşekkür ederiz.

    Kapadokya mağazamız, sanat konseptine uygun olarak hamiliğini üstlendiği tasarımcıların koleksiyonlarını sizlere ulaştırmaktadır. Alışveriş yaparken gurme tatların deneyimleneceği yemekli organizasyonlara ev sahipliği yapacak özel bir mutfağı da içinde barındırıyor. Ayrıca İstanbul – Kapalıçarşı’daki mağazamızda antika eserlerin satışı yapılmaktadır.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?