Mottosu “Dünyanın en mutlu yeri”. Haksız da değiller. Disneyland’e gitme fikri öncelikle küçüklerin ve elbette benim gibi severlerinin yüzünde bir tebessüm yaratıyor. Eğer siz de en yakınlardaki tatilinizi Disneyland’de geçirmeyi istiyorsanız, aklınıza sıkça gelen sorulara deneyimlerimle yanıtlamaya hazırım.

disneyland

Disneyland’e Ne Zaman Gitmeli?

Her dönem gitmenin farklı avantajları var. Kışın ortam daha sakin ancak kapanış saatleri
erken, bazı şovlar yapılmıyor ve üşüme ihtimaliniz yüksek. Baharda ise sıcaklık ideal, paskalyaya rastlamazsanız kalabalığı fena olmuyor. Yaz boyunca oldukça kalabalık ve sıralarda bekleme süreniz artıyor. Diğer taraftan havanın geç kararması ve parkın uzun saatler açık olması avantajı var. Eğer programınıza uygun olursa haftaiçi özellikle salı-perşembe arası kalabalığın biraz daha az olduğunu görebilirsiniz. Kutlama dönemlerinde parkları ziyaret etmek özel etkinlikler ve gösterileri yakalamak için fırsat yaratıyor. Üstelik kutlama dönemlerinin süsleme ve gösterileri bir kaç günle sınırlı olmuyor, dolayısıyla Cadılar Bayramı’ndan önce ya da Paskalya’dan bir kaç gün sonra da bu neşeli ortamları yakalamak mümkün.

N016489

Disneyland’e Kaç Yaşında Gitmeli?

Bir çok annenin kafasındaki bu soru, bana da çokça soruluyor. Atraksiyonlar bazında baktığınızda, çocuğunuzun yaşı ne kadar büyürse ve boyu uzarsa o kadar farklı atraksiyona binebiliyor. Tüm parklarda boy sınırı olmadan, yanında bir yetişkinle binilebilecek ve eğlenilebilecek opsiyonlar var. Boy sınırına gelirsek, tüm parklar genelinde 81 cm’den başlıyor ve 140 cm’e kadar değişkenlik gösteriyor. Amerika’daki parklarda ortalama boylara bakınca 5 yaşından büyük bir çocuk, bir çok aktiviteden rahatlıkla faydalanabiliyor.

Önemli bir nokta var ve bu konuda sizi uyarmıyorlar: Çocuğunuzun boyu da ya yaşı da tutabilir ve binebilir deseler de, karanlık bir tünelden geçerek hayalet hologramı görmek bir anda ağlamasına neden olabilir (İtiraf ediyorum, bir tecrübeyle sabit). Diğer tarafta boyu tuttuğu için bindiği bir atraksiyon çok sıkıcı ve onların deyimiyle “bebek işi” gelebilir. Çocuğunuzun neden hoşlandığını siz biliyorsunuz, böyle şeyler olabileceği aklınızda olmalı.

parents disneylandKüçüklerle park genelinde en fazla atraksiyona binme imkanı ise Tokyo ve HongKong’da. Çok küçük çocukla gitmenin dezavantajı uyku ve yemek saatlerine uyma sıkıntısı ve çok kalabalıktan rahatsız olma ihtimalinden kaynaklanıyor. Oğlum Tan 6 yaşına girmek üzere ve 1 yaşından beri her yıl farklı bir parkta yeni heyecanlara koşuyor.

İlk gittiğimiz sene fazlasıyla lunaparka gitmiş gibi olmuştuk. Az atraksiyona binmiş, uzun bir sıra bekledikten sonra tam binecekken uyumuş, yemek vaktinde inadıyla uzun süre masadan kalkamamış ve günümüzü şovları izleyerek geçirmiştik.

En son geçtiğimiz bahar Tokyo’da 1 yaşına giren kızım Melis de bu neşeye dahil oldu ve bambaşka bir deneyim yaşadık. Bir kız ve bir erkeğin farklı ilgi alanları bize ne gösterecek, bu yıl daha iyi anlayacağız sanırım. Gitmenin tek nedeni en fazla atraksiyona binmekten değil, büyülü atmosferi yaşamak olmalı. Küçük çocuklar atmosferin büyüsünden, etrafta gezinen karakterlerden çok daha fazla etkileniyor. Dolayısıyla her yaş uygun, imkanınız varsa farklı yaşlarda ziyaretinizi tekrarlayın.

SC-060-DSC_1350Disneyland’de Parkın Otellerinde mi Kalmalı?

Konaklama tamamen bütçenizle ilgili. Parkın içinde ve anlaşmalı olan yakınındaki otellerde konaklamak daha pahalıya geliyor ancak buralarda kalanların extra magic hours denilen parkın resmi açılış saatinden önce gelme ve daha geç çıkma hakkı oluyor. Bu sizin kaldığınız otele ve gittiğiniz Disney parkına göre de değişebilir. Yakın olduğunuz için parka da daha çabuk ulaşıyorsunuz. Yürüme mesafesi olmayanların ücretsiz servisi var. Oteller temalı oteller oluyor, dolayısıyla çocuğunuzun hayranı olduğu kahraman ya da masalın temasına göre dekore edilmiş odalarda kalabiliyor. Biletin dahil olduğu paketler sunuluyor o zaman hesap kitap yapınca çok fena olmayan fiyatlar da çıkabiliyor. Parklar bulundukları bölge için çekim noktası olduğundan, park dışındaki otellerin de hizmetleri park misafirlerine odaklı. Ulaşım sunanlar, çok yakın olanlar ve bilet bile önerenler olabiliyor. “Tüm gün parktayız, temiz, güvenli ve yakın olsun” diyebilirsiniz. “Çocuğumu bir kez götürüyorum, konforlu temalı olsun” Dolayısıyla gideceğiniz dönem, çocuklarınızın yaşı ve bütçenize göre ailenize oteli en uygun seçeneği bulmak mümkün. Paris ve Tokyo için düşündüğünüzde günübirlik ziyaret edecekler için şehir merkezinde kalmak da fena bir opsiyon değil. Buralardan trenle parka gelebilirsiniz ama erkenden yola çıkmalısınız. Trenden indikten sonra parka giriş de yarım saatinizi alabilir.

disneyland cocukDisneyland’de Kaç Gün Kalmalı?

Eğer Paris’e gidiyorsanız ve aceleniz varsa bir gün yeterli gelebilir. Ancak rahat gezmek isterseniz, iki gün iki parkı gezebileceğini bilet daha iyi bir seçenek. Böylece, Walt Disney Studio Park’a da girebilir, isterseniz de bir önceki günden binemediğiniz aklınızda kalan bir atraksiyon için Disneyland Park’a dönebilirsiniz. Unutmadan söyleyeyim, Walt Disney Studio Park’ta Cars hayranı çocuklar için enfes bir şov var.

Önceki yıl gittiğimizde dublör olarak gerçek bir yarış arabası kullandığımı, benden önce de sahneye Şimşek McQueen’in çıktığını söylemeliyim. Annesini daha yakından kullanırken görebilmesi için VIP’e davet edilen oğlum Tan’ın yüzünde şaşkınlık ve mutluluk görmeliydiniz.

Söz konusu Orlando ya da Anaheim ise işler değişiyor. Bu parklar çok daha büyük. Anaheim’da iki gün harcamanızı tavsiye ederim. Orlando’da Disneyland Park parkın dışında Animal Kingdom, Epcot Future World, Typhoon Lagoon Water Park ve daha da çok sayıda park var. Dolayısıyla en azından 4 gece konaklamayı düşünebilirsiniz.

disneyland cocuk

Disneyland’de Yanınızda Ne Olmalı?

Eğer Paris’e gidiyorsanız ve yanınıza puset alacaksanız baston olanlardan almalısınız. Parkın dışındaki zamanda, özellikle Paris metrolarında asansör az, bol iniş çıkış var, önerimi dikkate alırsanız, beni de tebessümle hatırlarsınız. Ancak parkta da puset kiralamak mümkün, hem de iki çocuğu birden taşıyabileceğiniz seçenekler oluyor. Çocukların bebek olması şart değil, tüm gün büyük bir parkta yürümek yorucu olabiliyor, arada dinlenmeleri için iyi geliyor. Siz de ıvır zıvır doldurup taşımaktan kurtuluyorsunuz. Ailenizde yürüme zorluğu olan ya da benim yaptığım gibi 7 aylık hamile olarak parka gidecek biri varsa, Amerika’daki parklarda akülü tekerlekli sandalyeler kiralanabiliyor.

IMG_4192Çocuğunuz küçükse ve özellikle yemesi gereken bir yiyecek varsa yanınıza alabilirsiniz. Ama süt de mama da, çocuk menüleri de mevcut. Sonuçta misafirlerinin çoğunun boyu bir metre civarında. Kalabalıkta kaybolma ihtimaline karşı hazırlıklı olmakta fayda var. Çocuğunuz kendini ifade edemeyecek yaşta ise, benim gibi siz de çocuğunuza bir kimlik kartı takabilirsiniz. Çocuklara takılan anahtarlık şeklinde alarmlar, saatler ve benzeri aksesuarlardan da edinmek iyi bir fikir olabilir.

Yazın güneş kremi ve şapka, diğer mevsimlerde mutlaka bir yağmurluk yanınızda olmalı. İnce fakat ısıtan katlar halinde giyinmek her zaman benim tercihim ve önerim.

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?