Mersin’den Silifke’ye doğru ilerlerken doğanın güzelliği ve tarihin derinliği yol arkadaşınız oluyor. Nasıl mı? İşte bu yol üzerinde kaçırmamanız gereken 6 durak.

Kanlıdivane

Bu ören yeri, Mersin’den yaklaşık yarım saatlik mesafede. Antik kent dev bir obruk etrafına kurulmuş.

s2 kanlidivane Kızıla çalan renginin büyüsüne kapılırken buranın önemini de anlamak için çevrede kentten kalanları kesme taşlı yapıların etrafında gezinmeye başlayın.

S1 kanlıdivane Burası eskiden bir zeytin işleme atölyesi olarak kullanılmış, obruk içinde kimi yerlerde kabartmalar da dikkat çekiyor.s4 kanlidivaneAlan geniş, keyifle gezinmek ve birbirinden özel fotoğraf kareleri çekmek için vakitli gidin.

s5 kanlidivane

Cennet-Cehennem Obruğu

Yanyana bulunan bu iki obruk derinliğiyle başınızı döndürüyor.

s8 cennetDoğanın önünüzde yaptığı bu şovda ön sırada olmak isterseniz önce Cehennem’i görün, bir gözlem balkonu var üstünde.

s9 cennet

Cennet’i de göreyim derseniz, kapıları size açık sadece yakın buluşma biraz zahmetli. Çöküğün içine 452 basamakla iniliyor. İnerseniz içinde bulunan Meryem Ana’ya ithafen yapılan kiliseyi görebilirsiniz.

s10 cennetYer yer yeşil doğasıyla sizi kucaklayan obruğun altından geçen derenin sesi  derinlerden kulağınıza gelebilir. Ancak bu inişin bir de çıkışı var. Kucak isteyen çocuğunuz varsa yolunuz biraz uzun sürebilir.

s12 cennet

Kız Kalesi

Orda bir kale var uzakta! Karadan 500 metre kadar açıktaki kalenin bir de  kıyıda karşılığı olan kale var. XII.yüzyılda yapılmış bu kalelerin elbette bir efsanesi var. Korikoslu bir kral bir kızı olmasını diliyor ve sonunda kralın dileği yerine geliyor. Prenses büyüyor ve herkes tarafından seviliyor ancak bir gün saraya gelen bir falcı, prenses bir yılanın sokacağını ve kimsenin bunu engelleyemeyeceğini söylüyor. Ama kral dayanamayıp kızı için bir adacık üstüne kale yaptırıyor ve prensesi oraya gönderiyor. 

s6 kızkalesi Sonu tahmin edersiniz, saraydan gönderilen bir yiyecek sepetinin içine saklanan yılan prensesin sonu oluyor.s7 kızkalesi

Aya Tekla

Taşucu yakınındaki bu kilise St.Paul’un öğrencilerinden  Azize Tekla’nın hristiyanlığı yaymaya çalıştığı sırada saklandığı yer olarak biliniyor.

s16 aya teklaKiliseye dönüştürülmüş bu mağarada şifa dağıtarak mucizeler gösteren Azize, dinin yayılmasına büyük katkıda da bulunmuş. Kendisinden sonra bu kilise kutsal sayılıyor.

s17 aya tekla

Astım Mağarası

Dev sarkıtlar arasından yerin altına indiğinizde 200 metrelik yolunuz sizi birbirinden ilginç görünümlü galerilere götürüyor. 

s13 astım Mağaranın nem oranı  yüzde 85-95 aralığında, bunun da astım hastaları için iyi olduğu söyleniyor. Buraya gelenlerin bir kısmı daha iyi hissetmek büyük bir kısmı ise büyülenmek için bu mağarayı ziyaret ediyor.s14 astım

Narlıkuyu Mozaik Müzesi

Narlıkuyu köy meydanındaki bu minicik müzede, Romalılardan günümüze uzanan mozaik ve tabloları görebilirsiniz. Aglaia, Thalia ve Euphrosyne adlı üç yarı tanrıçayı konu alan meşhur “Üç Güzeller” mozaği bu müzenin varoluş nedenlerinden biri. Burada ayrıca şifalı olduğuna inanılan kaynak suyunun başında bir termal hamam kalınıtısnı da görenilirsiniz.

s15 narlikuyu

Silifke’de Nerede Kalmalı

Silifke’ye kadar gitmişken kalmak isterseniz en keyifli seçenek Altın Orfoz Hotel Resort Spa. Mavi bayraklı bir koyda konumlanan otel, huzura ermek isteyen gezginler için ideal. Açık havuzu, çocuklar için su kaydırakları da olan otelde, kendinizi turkuaz sulara bırakmalısınız.

altın orfoz silifke

 

 

 

 

1 Yorum
  1. Doya doya okudum. Harika bir yazı teşekkürler.

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?