Çocukla gezmek mi yoksa onlar büyüyene kadar beklemek mi?  Aileler bazen çocuklar gezdikleri yerleri hatırlamaz diye düşündüklerinden, bazen de kendi konfor alanından çıkmak istemediklerinden ailece seyahati erteleyebiliyorlar. Ama atladıkları bir şey var: Çocuklar gördüklerinin bir kısmını hatırlamasalar da, aile bağları güçleniyor ve seyahatlerden ebeveynlere müthiş anılar olarak kalıyor.

Melisle Tan’ı yeni öğretim yılının başlamasıyla okula uğurlarken düşündüm: Daha küçük çocukları olan aileler ne  şanslı, seyahatlerini planlamada çok daha özgürler!

Hong Kong’da 484 metrelik ICC binasında 5 yaşındaki Tan ve yeni adım atmaya başlayan 1 yaşındaki Melis manzaradan oldukça mutlu.

Amerikalıların çocuklarınızla “sadece 18 yaz tatiliniz var önünüzde” deyişi aklıma gelince bir an hüzünlensem de şahsi olarak hiçbir fırsatı kaçırmadığımı söyleyebilirim. Peki ya siz? Çocuğunuz henüz okul çağında değilse birlikte bu özgürlüğün tadını çıkarmalısınız. Küçük çocukla seyahat neden daha kolay, işte sizler için nedenler:

Plan yapmak daha kolay!

Çocuklar büyüdükçe, okul takvimine uymak, okul olmadığında sosyal programları ve okul dışı faaliyetleri de düşünmek gerekiyor. Sporcu annelerinin hali malum, koçların ağzından çıkacak programa göre biletler alınabiliyor, planlar yapılıyor. Zaman konusunda özgürlüğün tadını çıkarın.

Eşsiz Venedik manzarasına karşı romantik pozumuzda prematüre Tan 2,5 aylık ve yaklaşık 3 kilo.

Ye, iç, uyu!

Bebekle seyahatin kolaylıklarından biri yemek olsa gerek. Özellikle sütle beslendiği dönemde zamanının büyük  kısmını uyuyarak geçiriyor. Yemek ısıtma, uygun yiyecek bir şey bulma derdiniz yok. San Sebastian’ın dar sokaklarında akşam 9 olmuş Tan pusette  sızmışken, bir pintxos barının önünde, elimizde kadehlerimiz pusetin üstünü masa yapmışlığımızı hatırlarım. Büyüdüklerinde yatak vakti yaklaşınca erken akşam yemeği ve ailece otele dönüşle erkenden uyku dönemi gelebiliyor.

Küçük çocuklara cruise seyahati gibisi yok! Melis 3 aylık, Tan 4 yaşında, Malta yolunda.

Cepte tasarruf

Küçük çocukla seyahat daha ucuz. 2 yaşına kadar uçak için sadece vergi veriyorsunuz. 2-12 yaşta ise havayollarında değişmekle birlikte yetişkin biletine göre  %20- %25 oranında çocuk indiriminiz var. Otellerde 2 yaş altı büyük oranla ücretsiz konaklıyor. Koşulları incelediğinizde, kimi zaman 6 yaş altı da mevcut yatakta ücretsiz konaklayabiliyor.  İki çocuk olduğunda bizim gibi en azından birinin ücretsiz olduğu oteli tercih edebiliyorsunuz. Türkiye’de herşey dahil otellerde de 12 yaş altı ücretsiz konaklama bulabiliyorsunuz. Müze girişleri, park girişleri çoğunlukla ücretsiz. Daha ne istiyorsunuz?

Van Gogh peşinde Arles sokaklarında 5 yaşındaki Tan ve 1,5 yaşındaki Melis oldukça mutlu

Esneklik önemli

Özellikle küçükken rutinler önemli biliyorum. Ama esneklik de önemli. Küçük yaşta tanışacakları esneklik hem size hem de onlara faydalı. Bırakın meyve saati azıcık geciksin, uyku yarım saat ileri gitsin, dünyanın sonu değil. Sizinle kaliteli vakit geçirebilmesi öyle değerli ki!

Tayland’da Phi Phi adasında teknemizi kaçırıp mahsur kaldığımızda, 1,5 yaşındaki Tan oldukça mutlu

Henüz çok okuyamıyor belki ama çok gezebilir

Farklı yüzler, yabancı kokular, hiç duymadıkları sesler, müzikler. Unutmayın, ne kadar çok farklı uyaranla karşılaşırsa, gelişimleri hızlanıyor küçüklerin.  Bu nedenle birlikte dünyayı keşfetmek aslında harika bir öğrenim süreci de.

Filipinler’de tüm gün ada turu yaparken acıkan Çinli yeni arkadaşıyla cici bebe paylaşan Melis 2 yaşında.

Bencillik yok, mutluluk peşindeyiz 

“Küçücük çocuğu bak sefil ettiler”,  ”Ah yazık yavruya” diyebilir teyzeler, büyükanneler. Çocuk sahibi olunca gündelik hayatta zaten bir çok alanda özverili davranmak durumundasınız. Eğer seyahat etmeyi çok seviyorsanız, bundan çocuğunuz büyüyene kadar feragat etmek zorunda olmamalısınız. Onun sağlıklı ve güvende olabileceği her yeri birlikte keşfetmeye devam edebilmelisiniz. Mutlu bebeği, mutlu anne-baba büyütür öyle değil mi?

San Francisco’dan dönüşte oyuncakların olduğu bavulu gözleyen 2 yaşındaki Tan’ın sabır testi.

 

 

 

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?