Yaz bir yandan sürerken, sonbaharı kışı da planlamaya başlamak gerek. Çocuklarla farklı bir destinasyon arıyorsanız dört saatte ulaşabileceğiniz  Doha için ne dersiniz? Şimdiden ucuz uçak bileti bakmaya başlayın, hiç bitmeyen yazı ailece yaşayın.

Bizi Filipinler ve Maldivler gibi egzotik destinasyonlara taşıyan Qatar Airways’le durakladığımızda, Doha çocukların aklına Hamad International Havaalanı’ndaki dev sarı ayıyla  kazınmıştı.  Doha’da  neler yapılır, çocukla nereye gidilir diye merak ediyorsanız, aşağıdaki önerilere göz atmak isteyebilirsiniz.

Çölde Safari

Çölde kum tepeleri üzerinde dört 4×4 araçlarla maceraya, kıyıda yapacağınız kampı eklerseniz unutulmaz bir anı olur mu? Kesinlikle. Özellikle araba düşkünü bir oğlunuz varsa dune denilen kum tepelerinin birinin üstünden diğerine tırmanırken kendinden geçebilir. Bahsettiğim Sealine Çölü, şehir merkezinden neredeyse bir saat uzaklıkta bulunuyor. 

qatar col

Arabayla maceranın ardından çölde gördüğümüz yoksa bir vaha mı derseniz, hayır değil, denizin içlere doğru girmesiyle bambaşka bir ambiyans söz konusu. Konforlu kamp çadırlarından oluşan bu konaklama merkezinde siz de ailece rahat edebilirsiniz. Bir gece için bizim listemizde.

qatar col

Şehirde Kültür Sanat ve Eğlence

Katara Culture Village, sanat ve kültür odaklı bir merkez. İlginç görünümlü kubbeleriyle dikkatinizi çekecek alanda,  opera ve tiyatro için amfitiyatro, performans mekanları ve sergi alanları mevcut. Buraya gelmişken şık restoranlardan birinde keyifli bir yemek yiyebilir, kumsal ve su sporu faaliyetlerine de katılabilirsiniz.

katara

Pearl Qatar ise , eğlence ve alışveriş merkezleri, konforlu rezidanslarıyla Doha’nın incisi.1940’lara kadar ülkenin öncelikli geçim kaynaklarından birinin inci avcılığı olduğunu da burada belirtelim. Bu modern yapı, yapay bir ada üzerine kurulu ve tatilde ihtiyacınız olabilecek türlü ihtiyaca cevap verebilecek nitelikte.

doha pearl

Parklar Bol Neşe

Çocukların koşup oynayacağı yeşil arayışınıza öncelikli cevap verecek yer Aspire Park.  Sportif her türlü faaliyetin gerçekleştiği bu kompleks oldukça geniş ve vakit geçirmek gayet keyifli.

doha aspire

Aqua Park Qatar ise 50 bin metrekarelik alana kurulu su üzerine eğlencelerden oluşan tema parkı. Dalga havuzu, yüksek kaydıraklar ve fazlası tüm gün çocukları mutlu edebilir. Oxygen Park daha çok spor yapmak isteyenlere yönelik olsa da yine çocuklar için alana sahip. Otellerin bir çoğu da yine çocuklar için çeşitli park imkanları sunuyor.

doha aqua park

Oriksle, develerle tanışalım mı?

Qatar Airways logosundan hatırlayacağınız oriks, bir çeşit antilop. Ülkenin milli simgelerinden bu canlılarla tanışabileceğiniz yer ise Al-Dosai Hayvanat Bahçesi ve Av Hayvanları Koruma Alanı. Belki at yarışı görmüşsünüzdür ama deve yarışı? Katar için geleneksel sporlardan biri olan deve yarışını kış boyunca Shehaniyah Parkurunda yakalamak mümkün.

arabian oryx

Biraz Kültür ve Tarihi Keşifler

Uzun süre ülkenin en büyük camisi olarak anılan  Abdullah Bin Zaid Al Mahmoud günümüzde Islamic Culture Center. Farklı mimarisiyle ilginizi çekebilecek yapıda bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal etkinlikler de gerçekleştiriliyor.

ıslamic center doha

Imam Muhammed ibn Abd al-Vahhab Camii içinse, Katar Milli Camisi deniliyor. Sizin ufaklıklar kubbeleri sayarken şaşırabilirler bu caminin tam 99 kubbesi var. İhtişamlı yapısı da içinde bulunduğu yeşil alan da oldukça dikkat çekici.

doha

18.yüzyıldan kalma Zubarah Kalesi, Doha’nın kuzeyinde tüm misafirlerin ziyaret etmek istediği noktalardan. İçinde bulunduğu kazı alanı 600bin metrekarelik kazı alanıyla inci ticareti yolunda önemli merkezlerden biri olan bu alanı da gezi listenize ekleyebilirsiniz.

doha

Biraz Şehir, Biraz Alışveriş

Doha Körfezi’nde isteyene yürüyüş isteyen scooterla gezinti keyifli olur derseniz yedi kilometrelik sahil Corniche’e uğramalısınız. Palmiye ağaçlarının sıralandığı bu güzel körfezde dhow adı verilen geleneksel ahşap teknelerden biriyle tur da yapmak mümkün. Bir yanda gökdelenler, bir yanda yeşil alanlar,  şehir manzarasının gün batımında tadını istediğiniz gibi çıkartabilirsiniz.

doha-dhow-cruise

Şehir merkezindeki 250 yıllık çarşı Souq Waqif, renkli dükkanları, labirent gibi sokaklarıyla hediyelik eşyalarınızı alacağınız güzel fotoğraf kareleri yakalayabileceğiniz bir yer. El işi ürünlerin yanında farklı baharatlar almak da mümkün.

souq doha

Gelenekselin yanında kendinizi bir anda içinden akan kanalı ve gondolalarıyla Venedik’te hissettirecek Villagio Mall da Landmark Mall da uluslararası markaları keyifli bir ambiyansta bulabileceğiniz yerler.

Egzotik Konaklama: Banana Island

Havalar ülkemizde dondururken, dört saatte hem de vizesiz olarak harika bir kumsalda uzanma fikri çok cazip. Doha çevresindeki tek doğal ada olan Banana Island’a  kısacık  bir feribot yolculuğuyla ulaşılıyor. Ada üzerindeki Anantara’nın su üstündeki villaları size Maldivleri aratmayabilir. Adanın üzerindeki spor ve eğlence olanakları, doğal plajı ve lagün havuzu çocukları olduğu kadar sizi de mutlu edebilir.

doha banana island

0 Yorum

Bir Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

©[2015] gezgorkesfet.com

Kullanıcı Bilgileriniz İle Oturum Açın

Bilgilerinizi Unuttunuzmu?